Hastalardan izole edilen dermatofitlerin izolasyon ve identifikasyonu
  1. Tez No: 40875
  2. Yazar: İLKNUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÜZET Bu çalışmada KTÜ Tıp Fakültesi, Farabi Hastanesi'ni.n Dermatoloji polikliniğine kaşıntı ve yangılı lezyonlar nedeni ile başvuran ve dermatofitoz ön tanısı koyulan 150 hastanın deri kazıntısı örnekleri spesifik ajanların belirlenmesi açısından incelenmeye alındı. Dermatofitoz ön tanısı koyulmuş olguların infeksiyonlarının ana tomik yerleşim yerleri şöyleydi: 68 U45.3) olguda T. pedis, 26 (%17.3) olguda Onikomikozis, 24 (%16) olguda T. cruris, 22 (%14.6) olguda T. corporis, 8 (%5.3) olguda T. manum ve 2 (%1.3) olguda T. barbae idi. 150 örneğin 46 "sında (#30.6) KOH ile yapılan preparatlarda mantar elemanlarına rastlandı, 104 (%69.3) 'ünde rast Tanılamadı. Direkt mi kros- kopide mantar elemanlarına rastlanılan veya rastlanılmayan tüm örnekler kültüre alındı. Yapılan kültürler sonucunda 50 olguda üreme oldu. Ayrıca 17 (%16.3) örneğin direkt mikroskopisinde mantar elemanları görülememiş ken kültürlerinde Mitolojik üreme saptandı. Direkt mikroskopisinde mantar elemanları mevcut olan 13 (%28.2) olguda ise üreme olmadı. Bütün tinea olgularından 28 (#62.2) olguda T. rubrum en çok izole edilen ajan oldu. Bunu takiben 12 (#26.6) olguda E. floccosum, 2 (%4.4) olguda T. mentagrophytes ve T. violaceum ve 1 (#2.2) olguda da M. audouinii izole edilen diğer ajanlardı. Yüzeyel mantar infeksiyonu etkeni olarak 5 adet maya izole etli İdi. Bunlar 2 (#40) olguda C. albicans ve M. furfur, 1 (%20) olguda da C. tropicalis idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, dermatophytes in skin-scrape samples from a total of 150 patients clinically diagnosed with dermatophytes i s at the Dermatology Clinics of the Medical School were examined microbiologically for the identification of underlying fungi species. Of the 150 samples, 46 (30.6 %) were found positive for the presence of fungi with direct microscopy examination using KOH treated samples. Subsequently, all samples were cultured irrespective of the microscopy findings, and the results were comparedkWhereas no fungi were detectable in 104 (69.3 %) samples using the direct microscopy preparates, 17 (16.3 %) samples were found positive in culture. On the other hand, in 13 (28.2 %) of the 50 samples identified as positive with direct microscopy no agent was recovered in the fungi culture method used. The distrubition of the dermatophytosis according to the anatomical sites were as follows, 68 (45,3 %) T. pedis, 26 (17.3 %) Onikomikosis, 24 (16 %) T. cruris, 22 (14.6 %) T. corporis, 8 (5.3 %) T. manum and 2 (1.3 %) T. barbae. T. rubrum was the commonest type of dermatophyte isolated in samples. The other agents identified in order of varying frequencies were E. floccosum 12 (26.6%), T. mentaarophytes and T. violaceum (each 2, 4.4%) and M. audouinii (1, 2.2%). 5 samples were found positive for superficial fungal infections agents incluiding 2 (40 %) cases of each of C. albicans and M. furfur and 1 (20%) case of C. tropical is.