How things speak in Orhan Pamuk's the New Life
Orhan Pamuk'un Yeni Hayat'ında eşyaların dili
- Tez No: 408741
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Orhan Pamuk'un Yeni Hayat adlı romanının önemli bir parçası olan eşyaları incelemek ve bu eşyaların okuma eylemi esnasında okurun aklına gelebilecek hayat ve sanatla ile ilgili soruları yanıtlamaya nasıl katkı sağlayabileceğini göstermektir. Orhan Pamuk'un romanlarında sıkça kullandığı eşya tasvirlerinin, okuyucunun parçadan bütüne ulaşmasına ve romandaki karakterlerin ait olduğu sosyo-kültürel ve ekonomik çerçeveyi görmesine yardım ettiği bir gerçektir. Bu çalışma eşyaların alegorik gücünü incelemenin yanısıra romanda sıkça tekrar edilen eşyaların izini sürerek romanın kahramanının aradığı yeni hayata ulaşmakta ne ölçüde başarılı olduğunu ve sırdanlıktan kaçışındaki yenilgisini tartışmayı amaçlamaktadır. Tezin bir diğer amacı ise Yeni Hayat'ın kahramanının eşyalarıyla olan ilişkisinin gizemini çözmeye çalışarak onun hislerini tahayyül etmeye yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine how things, as significant components of Orhan Pamuk's The New Life, may contribute to our understanding of some sublime questions about life and art that may appear in our minds in the act of reading. Pamuk's use of detailed descriptions of objects in his novels enables the readers to visualize the scenes and hold some clues to the socio-cultural and economic frame the characters belong to. This thesis, however, aims to find out what other implications objects provide in Orhan Pamuk's The New Life. By following the traces of recurrently used objects in the novel, the thesis attempts to discuss two basic points: Firstly, to what extent the protagonist of the novel can reach the new life he is searching for will be questioned and secondly, how he fails to retain his advance in escape from mediocrity will be revealed. The thesis also aims at solving the mystery of the relationship between the protagonist and his belongings since this relationship is of great importance to be able to empathize with the protagonist.