AHP ile alternatif yayınların belirlendiği bir yayın kuşağı için medya seçim modeli
A media selection modelfor a broadcasting period using the alternatives determined by AHP
- Tez No: 408742
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Medya sektörünün her geçen gün büyümesi, medya planlama probleminin gittikçe daha zor ve karmaşık niteliğe sahip olmasına yol açmaktadır. Özellikle rekabetin çok yoğun olduğu medya sektöründe izleyici ve okuyucu sayıları sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada, belirli koşullarda bütçenin en etkin şekilde kullanılarak hedef kitleye en az bir yayın türüyle ulaşabilen medya planlama problemi çözülmektedir. Söz konusu çalışma, daha önce pazarlama alanında, genellikle reklam seçimi konusunda çözülen medya planlama problemini, alternatif olarak bir televizyon kanalında program seçimi şeklinde çözerken; izleyici tiplerini, program süre ve izlenme oranlarını dikkate almaktadır. Modelleme için uygun alternatifler AHP ile bulunmuştur. Oluşturulan model doğrusal programlama temelli olup, 0-1 tamsayılı karar problemlerine optimum çözüm üreten LINGO 12.0 ile çözülmüş, elde edilen sonuçlar doğrultusunda kanal için bir yayın kuşağı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The introduction of new technologies and a steep growth of the media sector are making the media planning more difficult and complex than ever. In the media where the competition is fierce the readership is uncontrollably variable. This study focuses on modeling of media planning to provide efficient allocation of the budgeted funds to reach one type of audience by least one programme when there are known variables. This study offers an alternate problem that is solved in a TV channel to the classical media planning problem which generally focuses on choosing advertisement in marketing. The share of programmes, the durations and the type of audiences are considered in the problem. The suitable alternatives for modelling is found by AHP. The model is based on linear programming. According to LINGO 12.0 solution of the decision problem, a timetable of broadcasting is formed for a TV channel.