Türkiye şehirlerarası demiryolu ağında yük taşıma karakterizasyonu
Intercity freight transportation characterization on Turkish railway network
- Tez No: 408740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye demiryollarındaki yük taşıması ile ilgili kuruluş T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (T.C.D.D.) olup şehirlerarası yük taşıma, yük veya vagonların teslim alınması ve teslim edilmesi, tren teşkili ve seferlerinin organizasyonu işlemlerini planlamakta ve uygulamaktadır.T.C.D.D. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığından alınan 2002-2009 yılları arası yük taşımasına ilişkin verilerde zaman dilimleri tasnifi yapılarak yıllık, mevsimlik, aylık, haftalık, haftanın günleri ve ayın günleri birimleri oluşturulmuş ve ton, km, ton-km, sefer sayısı, navlun ücreti olmak üzere farklı birimlere ait değerler türetilmiştir.Farklı zaman dilimleri için yük taşımaları, modellenerek yük taşıma karakteri belirlenmeye çalışılmıştır. Yıllık bazda yük taşıma değerleri ile yılın mevsimlerine, aylarına ve haftalarına ait yük taşıma değerleri arasındaki ilişkiler ve dönüşüm katsayıları elde edilmiştir. Zaman dilimleri arasındaki ilişkilerde, ilgili hafta toplamlarının aylık değerleri, ilgili ay toplamlarının mevsim değerlerini, mevsim toplamlarının da yıllık değeri sağlaması esası kullanılmıştır.Ton, ton-km, km, navlun ücreti, sefer sayısı birimleri tek tek modellenerek irdelendiği gibi bu birimlerin bir diğerine oranları yardımıyla birim yük ortalama taşıma mesafesi, birim kilometre başına taşınan yük miktarı, birim mesafe, yük ve ton-km başına uygulanan navlun ücreti, birim sefer başına taşınan yük ve ton-km miktarı, taşıma mesafesi ve navlun ücreti gibi birim taşıma değerleri de elde edilmiştir.Türkiye genelinde; birim yük ortalama taşıma mesafesi; 496,14 kilometre ve navlun ücreti; 16,89 TL, birim kilometre başına taşınan yük miktarı; 36,9 ton, ve navlun ücreti; 1,31 TL, birim ton-km başına uygulanan navlun ücreti; 3,45 Kuruş, birim sefer başına taşınan yük miktarı; 38,38 ton, 19 363 ton-km, taşıma mesafesi; 522,55 km, ve uygulanan navlun ücreti; 673,50 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
General Directorate of State Railways of the Republic of Turkey (T.C.D.D.) operates the intercity freight transportation in Turkey. T.C.D.D. plans and manages main line freight transportation, delivering and submitting of freights and/or wagons, organization of trains for services.In this study, the data gathered from 1424 stations of Turkey?s Railway Network in between 2002 and 2009, had been used. Data are classified with respect to both time periods (year, season, month, week, days of week, and month) and standard units of measures (ton, kilometer, ton-kilometer, TL as fare, trip as number of services).Freight transportation characterization tried to be identified by using data for different time periods and by analyzing mathematical and statistical models developed. Since models for annual values are successful enough, conversion factors are generated and used to estimate shorter time periods on the basis of annual measures. On generating conversion factors, inter-relationships among time periods are focused to meet the needs such that sum of related monthly totals equals to both seasonal and annual totals or sum of the proper daily totals should be equal to week, weekday and weekend, monthly, seasonal and annual totals for each measuring units.By means of these analyses, unit measures are also estimated. As a result; a unit load is transported 496,14 kilometers, average load on a unit length is 36,9 ton, fare applied on a unit length is 1,31 TL as fare per freight load and unit ton-km is 16,89 TL and 3,45 Kuruş respectively. Average freight load per train service is 38,38 ton, average ton-km for each trip is 19 363 ton-km, average length of a trip is 522,55 km, and fare collected in a unit trip is 673,50 TL.