Diş hekimliğinde kullanılan bazı simanların mutajenik potansiyellerinin Salmonella Ames Mikrozom Testi ve SOS Chromotest ile değerlendirilmesi
The evaluation of mutagenic potentials of some dental cements in used dentistry with Salmonella Ames Microsome Test and SOS Chromotest
  1. Tez No: 408756
  2. Yazar: BARAN DADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diş hekimliğinde değişik amaçlarla kullanılan simanların kimyasal yapıları nedeniyle insan sağlığı üzerinde meydana getirebileceği olumsuzluklar önemlidir. DNA hasarına yol açan ve kanser oluşumuna neden olan kimyasal maddelerin etkilerini araştırmak için kısa zamanlı testler kullanılmaktadır. Salmonella Ames Mikrozom Testi ve SOS Chromotest bu testlerdendir.Çalışmada 6 farklı simanın [Voco Meron (Cam iyonomer) DENTSPLY POLY-F PLUS (Çinko polikarboksilat), Cavex (Çinko oksit öjenol), RelyX U100 (Self-Adeziv Rezin), HARVARD (Çinko fosfat), SDI-SETPP (Self-Adeziv Rezin)] 3 farklı dozu mutajenite ve genotoksisite deneyleri için kullanılmıştır. Simanların Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 suşlarında S9 mikrozom enzimi kullanılarak ve kullanılmadan mutajenitesi, Escherichia coli PQ37 suşunda ise genotoksisitesi araştırılmıştır. Mutajenite belirlenmesinde Salmonella Ames Mikrozom testi ve genotoksisite belirlenmesinde SOS Chromotest kullanılmıştır.Test sonuçları değerlendirildiğinde, TA 98 suşunda S9 enzimi kullanılarak yapılan testlerde Poly-F-Plus simanının 40 mg'lık ve Harvard simanının 13 mg'lık dozlarının mutajen olmadığı, diğer dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir. Cavex, SDI, RelyX ve Voco simanlarının tüm dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir. TA 98 suşunda S9 enzimi kullanılmadan yapılan testlerde, Voco simanının 26 mg'lık dozunun mutajen olmadığı, diğer dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir. Cavex, SDI, RelyX, Poly-f-Plus ve Harvard simanlarının tüm dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir. TA 100 suşunda S9 enzimi kullanılarak yapılan testlerde tüm simanların tüm dozlarının mutajen olabilceği belirlenmiştir. TA 100 suşunda S9 enzimi kullanılmadan yapılan testlerde, Voco simanının 40 mg'lık dozunun mutajen olmadığı, diğer dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir. Cavex, SDI, RelyX, Poly-F-Plus ve Harvard simanlarının tüm dozlarının mutajen olabileceği belirlenmiştir.SOS Chromotest ile test edilen simanların hiç biri genotoksik etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Cements used in dentistry can bring important negative effects on human health due to their chemical structures. Chemicals can cause DNA damage and cancer cells. Various short-time tests are used to investigate these effects. Salmonella Ames Microsome test and SOS chromotest is commonly used short-time tests.6 various cements with 3 different doses [Voco meron (glass-ionomer), Cavex (zinc-oxide eugenol), RelyX U100 (self-adhesive resin), Harvard (zinc phosphate), SDI-SetPP (self-adhesive resin), Dentsply Poly-F-Plus (zinc-polycarboxylate)] were used in this study. These cements were tested on Salmonella typhimurium TA98 and TA100 strains, both in presence and absence of S9 microsome enzymes for mutagenic activity and tested on Escherichia coli PQ 37 strain for genotoxic activity. Salmonella AMES Microsome test was used to identify mutagenic, SOS Chromotest was used to identify genotoxic activity.According to the test results, the tests using TA98 strain with S9 microsome enzyme, 40mg doses of Poly-F-Plus and 13mg doses of Harvard cements were not mutagenic but the other doses may have mutagenic effect. All doses of Cavex, Voco, SDI and RelyX may have mutagenic effect. The tests using TA98 strain without S9 microsome enzyme 26mg doses of Voco cements were not mutagenic but the other doses of this cements may have mutagenic effect. All doses of Cavex, Harvard, Poly-F-Plus, SDI and RelyX cements may have mutagenic effect. The test using TA100 strain with S9 microsome enzyme, all doses of the all cements may have mutagenic effect. The test using TA100 strain without S9 microsome enzyme 40mg doses of Voco cements were not mutagenic but the other doses of this cements may have mutagenic effect. All doses of Cavex, Harvard, Poly-F-Plus, SDI and RelyX cements may have mutagenic effect.According to SOS Chromotest results all of the tested cements and doses were non- genotoxic.