Normal dağılım varsayımı altında varyansların homojenliğini belirlemede kullanılan bazı test istatistikleri ve karşılaştırılması
Tests for homogeneity of variance under normality and a comparison
- Tez No: 408763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Varyans analizinde, klasik F-testi normallik ve yığın varyanslarının homojenliği varsayımı altında yapılır. Dolayısıyla varyans analizi, örneklerin çekildiği yığınların varyanslarının homojen olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu varsayım bozulduğunda özellikle örnek çapları birbirinden farklı iken F-testinin kullanılması uygun olmamaktadır. Bu yüzden öncelikle varyansların homojenliği varsayımının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için birçok test istatistiği geliştirilmiştir. Bu çalışmada varyansların homojenliği testi için kullanılan Bartlett, Hartley, Levene 1, Brown ve Forsythe (Levene 2), Levene 3, Levene 4, Levene 5, Bhandary?Dai, ANOM, Jackknife 1 Yöntemi, Jackknife 2 Yöntemi ve Genelleştirilmiş Test Değişkeni ve Genelleştirilmiş p-değerine dayalı testler tanıtılmış ve bu testler için bir uygulama yapılmıştır. Ayrıca bu testler simülasyon yoluyla deneysel I.tip hata oranı ve testin gücü bakımından karşılaştırılarak hangi durumlarda iyi oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Classical F-test is done under the assumptions of normality of data and homogenety of variances. So the variances of the populations must be homogenious. The classical F-test is not convenient especially when the sample sizes are different from each other under heteroscedasticity. For this reasons assumption of the homogenety of the variances must be checked. There are many test statistics to check this assumption. In this study we investegate Bartlett, Hartley, Levene 1, Brown and Forsythe (Levene 2), Levene 3, Levene 4, Levene 5, Bhandary?Dai, ANOM, Jackknife 1 Technique, Jackknife 2 Technique and Generalized test variable and generalized p-value test and we use a numerical example to show how these test statistics works. Also we compare these test statistics according to their emprical type I error rate and their powers by simulation.