Türkiye şehirlerarası demiryolu yolcu ulaşımı karakterizasyonu
Intercity passenger transportation characterization on Turkish railway network
- Tez No: 408765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Şehirlerarası demiryolu yolcu taşımaları, 11 008 km uzunluğundaki mevcut demiryolu ağı üzerinde faal bulunan 1 424 istasyon, 11 600 adet lokomotif, 5 780 yolcu vagonu ve 1 132 dizi kullanımıyla T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada; 2005-2009 yılları arasında TCDD tarafından tüm ağ üzerinde gerçekleştirilmiş yolcu taşımalarına ait veriler kullanılmıştır. Veritabanında, taşımaların yapıldığı tren kod ve isimleri, yolculuk başlangıç ve bitiş istasyonları, yolculuk türü, bilet ücreti, yolculuk başlangıç ve bitiş tarihi ile saatleri yer almaktadır.Bu verilerle oluşturulan veritabanı; toplam yolcu adeti, seyahat uzunluğu veya kilometresi, yolcu-kilometre değerleri, sefer adeti ve ücret bilgilerini içermekte olup ayrıca yıllık, mevsimlik, aylık, yılın haftaları, hafta içi, hafta sonu, haftanın günleri ve ayın günleri olmak üzere farklı zaman dilimleri için ayrıştırılmıştır.2005-2009 yılları için türetilen bu veriler, matematiksel ve istatistiksel olarak analiz edilerek demiryolu yolcu taşıma karakteri belirlenmeye çalışılmıştır. Yolcu taşıma dağılımlarının yıllık, mevsimlik ve aylık zamansal ilişkiler bazında tutarlığı sağlanarak yolcu taşıma karakteri elde edilmiş ve bu dağılımlar esasında gerçekleşen yolcu başına seyahat uzunluğu, sefer sayısı ve bilet ücreti, kilometre başına yolcu adeti, sefer sayısı ve yolcu- kilometre ile sefer başına yolcu, kilometre, yolcu-km ve bilet ücreti gibi birim yolcu taşıma değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
General Directorate of State Railways of the Republic of Turkey (T.C.D.D.) meets intercity passenger transportation demands on railroad system and network which have 11 008 km railway, 1 424 stations, 11 600 locomotives, 5 780 passenger cars and 1 132 passenger train sets.In this study, all data about passenger transportation on railroad network and collected in between 2005 to 2009 are used. Data includes names and codes of trains in the service, origin and destination stations, types and fares of ticket, starting and ending date and time of the trips.Database created by the use of these data, has total number of passengers transported, total length of trips or total kilometers traversed, total passenger-km, number of train services and total ticket revenues for and on the basis of different time periods such as year, season, month, week and day.By means of mathematical and statistical analyses, passenger transportation character is tried to be identified. Annual, seasonal and monthly distributions of passenger transport are calibrated or optimized to provide the inter-relationships among time periods. Finally, unit measures of passenger transportation are estimated as average travel length, train services and ticket fee per passenger, number of passenger, train services and passenger-km per unit length of network, and number of passenger, passenger-km, ticket revenues per train service.