Örgütsel adalet algısının, iş tatmini ve tükenmişlik üzerine etkisi: Kamu hastanesinde bir araştırma
Of organi̇zati̇onal justi̇ce percepti̇on, job satisfaction and burnout on effect: A study in public hospital
- Tez No: 408782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yönetim literatüründe son dönemlerde örgütsel adalet ile alakalı araştırmalar yaygınlaşırken, sağlık sektöründe örgütsel adaletin iş tatmini ve tükenmişlik üzerine etkileri geniş çerçevede yer bulmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmada, belirlenen kamu hastanesinde çalışan hemşire ve sağlık memurlarının, kurumdaki adalet algısı, tükenmişlik ve iş tatmin düzeylerini belirlemek ve bu değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Öncelikle örgütsel adalet, tükenmişlik ve iş tatmini kavramları açıklanmıştır. Ardından sağlık kurumu içindeki adalet algısı, tükenmişlik ve iş tatmini düzeylerini test etmek amacıyla bir anket araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hipotezleri; kamu hastanesinde görevli 212 hemşire ve sağlık memurundan oluşan bir örneklem üzerinde test edilmiştir. Veri toplamada anket kullanılmış ve toplanan veriler IBM SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler neticesinde adalet algısının, hemşire ve sağlık memurlarında, tükenmişlik ve iş tatmin düzeyleri arasında anlamlı ilişki içinde olduğu bulunmuştur. En çok işlemsel ve dağıtımsal adaletle ilişkili boyutta adaletsizlik algıladıkları belirlenmiş, tükenmişlik açısından kişisel başarı hissi azlığı düzeylerinin yüksek olduğu, iş tatmini açısından dışsal tatminin düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research in management literature relevant to organizational justice more widespread recently, however, its relation with job satisfaction and burnout in the health sector is not focused enough. Recent study has aimed to evaluate the relationship between organizational justice, job satisfaction and burnout of nurses and paramedical staff of a public hospitals. In the first step, organizational justice, burnout and job satisfaction were defined. Then a survey was conducted to evaluate the level of justice, burnout and job satisfaction perceptions' of respondents. Hypotheses of the study were tested on a sample of 212 nurses and health officers in a public hospital. Data collection used in the survey and collected data were analyzed using IBM SPSS program. After the analysis it is found that there is a significant relation between the perceptions of fairness, job satisfaction and burnout of the staff. Respondents mostly perceived unfairness in the distributive justice related dimensions such as promotion, fee, and reward; moreover decrease feelings of personal accomplishment level of the staff was found to be the highest and external burnout level of the staff was found to be the low.