Örgütsel adaletin işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel güvenin aracı rolü: Ev mobilyası üretimi yapan işletmeler üzerinde bir uygulama
Intermediary role of organizatonal trust within the effect of organizational justice on intention for quitting job: An application on manufactured home furniture company
- Tez No: 408793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN TURGUT TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada örgütsel adaletin işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel güvenin aracı rolü açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Ankara Mobilyacılar Sitesinde bulunan KOBİ'lerde, çalışanlara uygulanan anket ile gerçekleştirilmiş ve buradan alınan veriler, yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Öncelikle araştırmanın teorik alt yapısının oluşturulması için gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda araştırmanın birinci bölümünde adalet kavramından, örgütsel adalet kavramının tanımından, örgüsel adaletin boyutlarından ve örgütsel adaletin teorilerinden bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde güven kavramından, güven algısının boyutlarından, örgütsel güven kavramından, örgütsel güvenin boyutları ve örgütsel güven modellerinden bahsedilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde işten ayrılma niyeti kavramından, işten ayrılma niyetinin öncüllerinden ve işten ayrılma niyetinin ardıllarından bahsedilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Çalışmanın amacı ve öneminden bahsedilmesine müteakip örgütsel adalet, örgütsel güven ve işten ayrılma niyeti kavramlarının arasındaki ilişkiler incelemiş, araştırmanın hipotezleri belirlenmiş ve araştırmanın modeli oluşturulmuştur. Daha sonra araştırmanın tasarımından ve yönteminden, araştırmanın sınırlılıklarından, araştırmanın evreni ve örneklem seçiminden, Ölçüm araçlarının oluşturulmasından bahsedilmiştir. Ölçeklerde belirlenen hususlar sırasıyla Açıklayıcı, doğrulayıcı ve yapısal eşitlik modellemesine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre hipotezlerin desteklenip desteklenmediği incelenmiş ve bütün hipotezlerin desteklendiği görülmüştür. Araştırmanın son bölümü olan beşinci bölümde bulgular değerlendirilmiş çıkan sonuçlar neticesinde; örgütsel adalet algısı, örgütsel güveni olumlu etkilediği ve aralarında doğrudan bir ilişki olduğu, örgütsel adalet algısı, işten ayrılma niyetini olumsuz etkilediği ve aralarında doğrudan bir ilişki olduğu, örgütsel güvenin işten ayrılma niyetini olumsuz etkilediği ve aralarında doğrudan bir ilişkinin olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, intermediary role of organizational trust and an application in furniture sector within the effect of organizational justice on intention for quitting job is tried to be explained. The data acquired from the questionnaire applied to the workers who work in SME available in Ankara Furniture Workshops Area is analyzed with structural equation modeling. Primarily, as a result of literature search realized for the purpose of forming theoretical base of the study, in the first part of the study, justice concept, description of organizational justice concept, dimensions and theories of organizational justice are mentioned. In the second part, the concept of trust, dimensions of trust perception, concept, dimensions and patterns of organizational trust are mentioned. In the third part, the concept, premises and consecutives of intention for quitting the job are mentioned. In the fourth part, following to mentioning importance and aim of the study, the relations between organizational justice, trust and release intention concepts were examined, hypotheses of study was defined and the model of it was formed. Then, it was mentioned about design, method, restrictions, universe and samples of study, and forming the measurement tools. The subjects defined in scales were put to explanatory, confirmative and structural equation modeling. It was examined whether the hypotheses were supported, and it was seen that all hypotheses were supported. In the last part, the fifth, the results were evaluated; it was revealed organizational justice perception affects organizational trust positively, but it affects release intention negatively, organizational trust affects release intention negatively and there are direct relations between them.