Siyasi partilerde genç seçmen memnuniyetinin parti sadakatine etkisi: Keçiören ilçesi örneği
The effect of young voters satisfaction on the political party loyalty: Keçi̇ören sample
- Tez No: 408798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genel olarak demokrasi ile yönetilen ülkelerde siyasi partilerin iktidar olabilmesi için ellerindeki politik ürün paketini siyaset pazarında seçmenlerin beğenisine arz etmekten amaç, seçmenlerin siyaseten bu ürün paketini tercih etmeleri için gayret göstermek, satın almaya yeter oranda iştirakini sağlamak ve en çok miktarda seçmeni söz konusu politik ürünü satın almaya ikna etmektir. Dünya genelinde siyasi parti liderleri, siyasal ürün paketinin en önemli parçalarından birisi olduğu varsayılmakta ya da en önemlisi olarak kabul edilmektedir ve ürün paketinin dışına çıkmamaya özen gösterilmektedir. Bir siyasi parti lideri bu bakımdan değerlendirildiğinde, ürün paketi içeriğinde önemli bir varlığa sahiptir ve liderin vasfı, siyasal ürün paketinin toplam vasfının belirleyicisi olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, siyasi partilerde genç seçmen memnuniyetinin parti sadakatine etkisini, açıklamaktır. Bu çerçevede, seçmen memnuniyetini, marka sadakati ölçeğine adapte edilmesi ile oluşturulmuş dört sorulu ölçme modelinden faydalanarak bu iki model için düzenlenen bir ölçme modeliyle bu iki ölçme modelini AFA(açıklayıcı faktör analizi) ve daha sonra DFA (doğrulayıcı faktör analizi) yoluyla doğrulanmıştır. En sonunda siyasi partilerde genç seçmen memnuniyetinin parti sadakatine etkisine, yapısal eşitlik yoluyla bakılmıştır. Sonuç olarak genç seçmen memnuniyetinin parti sadakati üzerine anlamlı ve pozitif ve aynı anda ortalama bir güce sahip (.563) olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political parties, in general, offer voters a taste of the political product packages in their hands to come to power in the market of politics within the countries ruled by democracy. By offering these political product packages they aim to make efforts to convince the voters to appreciate these political product packages. They also push the voters to participate in an enough percentage to pruchase aforementioned political product. The political parties' leaders are assumed as one of the most important or most important component of this package all over the world and he tries to not out breaking the package's borders. When a political party leader is considered, he or she has a significant presence among the product package contents and characteristics of the leader is the defining characteristic of the overall political package. The aim of this study is to explain the impact of the satisfaction of young voters in the political party on their party loyalty. Therefore, the measurement model is a mixture of young voters satisfaction has been measured by measurement model taken from brand loyalty scale. these two measurement models has been confirmed by of the EFA and then CFA. Ultimately the impact of satisfaction of young voters in political parties on party loyalty was examined by Structural equation model. It has been come to conclusion that a significant and at the same time a positive impact of young voters satisfaction on the party loyalty (.563) has been calculated.