İş doyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin demografik değişkenler açısından incelenmesi: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
Analyzing the relationship between job satisfaction and life satisfaction in terms of demographic variables: An research in accommodation businesses
- Tez No: 408797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İş doyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı ve bu ilişkinin demografik değişkenler açısından farklılaşmasını belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, Ankara ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan yaklaşık 5000 işgören üzerinden yürütülmüştür (ÇSGB, 2015). Örneklem çapı, Yamane'nin formülü kullanılarak 384 işgören olarak belirlenmiştir (1967). Verilerin toplanmasında; Minnesota'nın İş Doyumu ve Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985)'in geliştirdiği Yaşam Doyumu ölçeklerini içeren bir anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; Shapiro-Wilk Normallik Testi, Bağımsız Gruplar Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen verilere göre; katılımcıların yaşam doyum ve iş doyum düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İş doyum düzeyi arttıkça yaşam doyum düzeyi artmakta, yaşam doyum düzeyi arttıkça iş doyum düzeyi artmaktadır. Demografik değişkenlere göre ise; yaş ve cinsiyet değişkenlerinde, yaşam doyum düzeyleri anlamlı olarak farklılaşırken, iş doyum düzeylerinde anlamlı farklılaşmalar bulunmamaktadır. Medeni durum ve sektörde çalışılan süre değişkenleri açısından yaşam ve iş doyum düzeylerinde anlamlı farklılaşmalar olmadığı tespit edilmiştir. Eğitim, aylık gelir ve çalışılan departman değişkenlerinde ise iş ve yaşam doyum düzeylerinde anlamlı farklılaşmalar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the correlation between job satisfaction and life satisfaction of employees, also, to reveal this relation's differentiation through demographic variables. The study is carried out through approximately 5000 employees who work in 4-5 star hotels in Ankara. The sample size was determined as 384 employees by using Yamane's formula (1967). A questionnaire was used to collect data from sample group. The questionnarie was designed by using Minnesota Job Satisfaction Scale and The Satisfaction with Life Scale which developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985). Shapiro-Wilk Test For Normality, Mann-Whitney U Test for independent samples, Kruskal-Wallis H Test and Spearman Correlation Coefficient were used in the analysis of obtained data. According to analysing of collected data, it was ascertained that job satisfaction and life satisfaction influence one another positively. In term of demographic variables, concerning age and gender, life satisfaction differs significantly; whereas job satisfaction does not show much differentiation. Concerning marital status and the experiences in the field, it is confirmed that there is no significantly differentiation for both. Once and for all, the variables of education, monthly income and the chosen department show a significantly differentiation in the levels of life satisfaction and job satisfaction.