Biga kazasında muhacir yerleşimleri ve yaşanan sorunlar: 1856 - 1910
Immigrant settlements in the district of Biga and their problems: 1856 - 1910
  1. Tez No: 408819
  2. Yazar: BURAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında meydana gelen Kırım Savaşı ve 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında/sonrasında Rusya hâkimiyetindeki topraklardan ve Rus işgaline uğrayan yerlerden Osmanlı topraklarına kitleler halinde göçler gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti, tüm varlıklarını memleketlerinde bırakıp göç etmek zorunda kalan muhacirlerin sevk ve iskânlarını sağlıklı bir şekilde idare edebilmek için birtakım tedbirler almıştır. Bu doğrultuda, çeşitli muhacir komisyonları teşkil edildiği gibi, iskân işlerinin ne şekilde yürütüleceğine dair hükümler içeren birçok talimatnâme yayınlanmıştır. Kurulan muhacirîn komisyonları ve hazırlanan talimatnâmeler çerçevesinde muhacirler uygun bölgelerde iskân edilmeye çalışılmıştır. Osmanlı Devleti, Rusya'nın uyguladığı baskı ve tehcir politikası sonucu Kırım Savaşı'ndan 1865 yılına kadar, Kırım ve Kafkasya'dan gelen kitlesel Tatar, Nogay ve Çerkes göçmen akınına uğramıştır. 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı ile birlikte Rumeli'den yaşanan hicretle doruk noktasına ulaşan bu göçler Balkan Savaşları'na değin fasılalı olarak devam etmiştir. Hicret eden muhacirler belli bir plan dâhilinde Anadolu'nun muhtelif bölgelerine yerleştirilmiştir. Stratejik konumu ve sahip olduğu geniş araziler nedeniyle Biga yöresi, muhacirlerin iskân edildiği elverişli bölgelerden biri olmuştur. 1860 yılından itibaren iskâna açılan Biga kazasına başta Balkanlar olmak üzere, Kırım ve Kafkasya cihetlerinden gelen onbinlerce göçmen iskân edilmiştir. Yaşanan muhaceret sonucu Biga'nın demografik yapısı önemli ölçüde değiştiği gibi, muhacirler için kaza genelinde yeni mahalle ve köyler teşkil edilmiştir. Biga'da iskân edilen muhacirlere devlet ve yerli ahali tarafından pek çok yardım yapılmış, ikâmet etmeleri için mesken ve bir miktar arazi verilmiştir. Ancak, Biga'ya gelen muhacir sayısının fazla olması iskân sürecini sekteye uğratmış, muhacirler ve yerli ahali arasında meydana gelen problemler uzun yıllar boyunca çözüme kavuşturulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Mass-migrations occured into the Ottoman territories from the lands under Russian domination or areas that were withnessed Russian occupation during and after the Crimean War and the Turkish-Russian War of 1877-78 that happened in the second half of the 19th century. The Ottoman Empire undertook some measures to properly administer the migration and settlement of these immigrants who had to the leave all their belongings in their homelands. Accordingly, several immigrant commissions were established while many regulations were published that contained decrees on how to conduct the settlements. The immigrants were tried to be settled in suitable regions within the scope of these immigrant commissions and regulations. From the Crimean War until the year 1865, the Ottoman Empire was faced with mass-migrations of Tatars, Nogais and Circassians who came from Crimea and Caucasia as a result of the oppression and deportation policy of Russia. These migrations reached their highest level with the migration from Rumelia during the Turkish-Russian War of 1877-78, and they continued intermittently until the Balkan Wars. The immigrants that migrated to the empire were settled to the various regions of Anatolia according to a certain plan. Due to its strategic location and the vast territories it possessed, the area of Biga was one of the suitable regions where the immigrants were settled. The District of Biga was opened for settlements in the year 1860 and following that, tens of thousands of immigrants were settled there, primarily from the Balkans but also from the directions of Crimea and Caucasia. The demographic structure of Biga was changed in a considerable extent, while new heighbourhoods and villages were founded for the immigrants. Immigrants that settled in Biga were given a considerable amount of assistance by both the state and the local population; they were given dwellings and some pieces of lands to live in. However, the high number of immigrants that came to Biga interrupted this settlement process and the problems that occured between the immigrants and the local population could not be solved for many long years.