Mudurnulu Mehmed Sükûnî Efendi'nin el-Fevâidu'l-'Aliyye fî Te'yîdi'l-Fevâidi'd-Diyâiyye adlı eserinin tahkik ve incelemesi
- Tez No: 408823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
“Mudurnulu Mehmed Sükûnî Efendi'nin el-Fevâidu'l-'aliyye fî te'yîdi'l-Fevâidi'd-diyâiyye Adlı Eserinin Tahkik ve İncelemesi”başlığını taşıyan bu araştırma, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte tahkikin, İslam kültür mirasını incelemenin ve Arap dilinin önemi üzerinde duruldu. Ayrıca tez konusunun seçilmesinin sebepleri zikredildi. Araştırmanın inceleme kısmını oluşturan birinci ana bölümü, beş alt bölüme taksim edildi. Bu alt bölümlerin; İlkinde, İbnu'l-Hâcib'in hayatı ve el-Kâfiye adlı eseri; ikincisinde Molla Câmi'nin el-Kâfiye'nin şerhi olan el-Fevâidi'd-diyâiyye isimli eseri; üçüncüsünde İsfarâyînî'nin hayatı ve el-Fevâidi'd-diyâiyye'ye yazdığı hâşiye; dördüncüsünde Muhammed b. Muharrem es-Sükûnî'nin hayatı ve el-Fevâidu'l-'aliyye'si; beşincisinde ise tahkikte takip edilen metot ve nüshaların tavsifi ele alındı. Araştırmanın ikinci ana bölümü ise tahkik edilen yazma eserin metninden meydana gelmektedir. Gayret kuldan, muvaffakiyet ise Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
This Thesis titled“al-fawa'ed ul-Aliyya fi ta'yid el-Fawa'ed al- Deya'eyya, editing and study”this text from authorship Mohammed b. Muharram al-Sukuni Efendi d. 1103 A.h, and this research consists from an introduction and two main parts: Introduction, had discussed the importance of editing, and research in the Arab and Islamic heritage, also discussed my reasons for choosing this subject. The first section included six chapters: First, Ibn al-Hajeb biography, and his book“al-Kafiya”. Second, in al-Jami biography, and his explaining for al-Kafiya, named“al-Fawa'ed al-Deya'eyya”. Third, in Isam El-Din al-Isfraiyny biography, and his Hashiyat on the book of“al-Deya'eyya”. Fourth, in the Mohammed b. Muharram al-Sukuni biography and his book“al-fawa'ed al-Aliyya”. Fifth, in the method of study in the edited text, and manuscripts description. The second section, included the edited text.