Kocaeli basınında Demokrat Parti iktidarı: 1950 - 1960
The Democratic Party power on Kocaeli press: 1950 - 1960
- Tez No: 408826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra bütün dünyada demokratikleşme hareketleri hız kazanmıştır. Türkiye'de savaş sonrasında, dünyada yaşanan siyasi ve sosyal değişimlere uygun olarak çok partili hayata geçilmiştir. 7 Ocak 1946'da kurulan Demokrat Parti kısa bir süre sonra diğer partilerden ayrılarak ana muhalefet partisi konumuna gelmiş ve 1950 seçimleriyle birlikte iktidarı devralmıştır. 1950-1960 yılları arasında Türk siyasi hayatına damgasını vuran Demokrat Parti iktidarı birçok çalışmaya konu olmuştur. Ancak bu çalışmalar genel bir anlatıma sahip olması nedeniyle yerel anlamda incelenmeyen yönleri bulunmaktadır.“Kocaeli Basınında Demokrat Parti İktidar (1950-1960)”adlı tez çalışmamızda, Kocaeli yerel basınının yardımıyla Demokrat Parti'nin Kocaeli'deki durumu ve algısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda 1950-1960 yılları arasında Kocaeli'de yayınlanan“Türk Yolu”,“Hür Söz”ve“Demokrat Kocaeli”gazeteleri temel kaynak olarak belirlenmiştir. 1950-1960 yılları arasında yaşanan siyasi olaylar, dış politika gelişmeleri ve sosyo ekonomik gelişmelerin yerel basına yansımaları çalışmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the World War II, the movements of the democratization gained speed. After this war, it was moved into a multy-party system in Tukey, in accordance with social and political changes in the world. The Democratic Party which was founded in 7th of January 1946, reached the condition of main opposition party separably from the others after a little while and came into a power with 1950 elections. Between 1950-1960 the Democratic Party which dominated the Turkish political system had been the main subject of various researches. However because of having an only generally speaking content of these researches, there are some several undiscovered local facts of the party. In dissertation study, named“ The Democratic Party Power on Kocaeli Press (1950-1960)”, the local newspapers of the Kocaeli, such as“Türk Yolu”,“Hür Söz”and“Demokrat Kocaeli”determined as integral sources. The reflection of the political issuses, foreign policy and socio economic developments to the local media in 1950-1960, are the main principles of this work.