Kamu kurumlarında bilgi teknolojilerinin bilgi yönetiminde kullanılması
Use of information technologies in puplic organizations' information management
  1. Tez No: 408853
  2. Yazar: İLHAN AKÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tüm dünyada demokratikleşme, küreselleşme, yerelleşme, özelleştirme, gibi süreçlerin gelişmesi ile birlikte kamu yönetiminin rolü ve fonksiyonlarında da değişime gidilmesi düşüncesi, ülkemizin de gündemindeki önemli konulardan biridir. Bu anlamda kamu yönetimi reformu kapsamında, kamu yönetiminin küçültülmesi, kamu işletmelerinin özelleştirilmesi, hizmetlerin çoğunun yerel yönetimlere devri, sivil toplum kuruluşlarının hizmet sahalarının genişletilmesi, yönetime katılma ve yönetimde şeffaflığın sağlanması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın konusu ile de bağlantılı olan 1980'den sonraki süreç, hızlı bir değişim ve yeniden yapılanma niteliğindedir. Bu tarihten itibaren tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok alanda değişimler yaşanmış, dışa açılma ve serbestleşme akımlarından ülkemiz de etkilenmiştir. Ancak yapılan çalışmalarda genellikle bir mevzuat oluşturma ve rapor hazırlama çabalarından öteye gidilememiştir. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren ise kamu yönetimi sorunlarını çözümü konusunda bilişim teknolojileri de tartışılmaya başlanmıştır. Bu durum özellikle, teknoloji kullanımının kamu yönetiminde yaşanan sorunları belli ölçüde giderebileceği yönündeki tartışmalarla önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of processes such as democratization, globalization, localization, privatization in the whole world, the idea of making alterations in the role and function of public administration has become one of the most important issues present in our country?s agenda. In this context,as part of public administration reformation,some studies are being made about reducing public administration, privatizationing public enterprises, transfering of majority of services to local managements, expanding service areas of non-governmental organizations, participating in the management and providing transparency in the management.The process after 1980 is connected to the subject of this study,it is a kind of rapid change and restructure.From that date forward, as in the whole world,changes in many areas have occurred in Turkey and our country has also been influenced by trends of international business and liberalisation. However, the studies made only remain as efforts of making regulation and preparing report. Especially from 1990s, information technologies have been discussed in order to solve problems of public administration. This state has become important thanks to debates about usage of technology which is claimed to remove problems experienced in public administration to some extent.