Gross dokularda hızlı fiksasyon ve sorunları
  1. Tez No: 4089
  2. Yazar: BEHİCE YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
41 ÖZET Gross speysmenlerin morfoloji eğitiminde değerli kaynaklar olduğu göz önüne alınarak laboratuvarımızda geliştirilen plastinasyon yönteminin çok uzun süren fiksasyon aşamasını en aza indirmek amacıyla çalışmalar yapılmış tır. Bu çalışmalarda, iyi bir fiksasyonu etkileyen etmenler dikkate alına rak çeşitli deneyler planlanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu deney ler sonucunda, % 10 formalin ve me rkap toe ta no ün (II. Solüsyon) gerek fiksas yon süresini azaltma gerek iyi fiksasyonu sağlama açısından başarılı olduğu bulunmuştur. Isı ve vakum bu olguları teşvik etmiştir. Vakum ile yapılan fiksasyon yalnızca II.Solüsyonda değil, % 10 forma linde de başarılı sonuçlar vermiştir. Vakum negatif basınç oluşturarak fik satif solüsyonunun daha iyi penetre olmasını sağlamakta ve fiksasyon zama nını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
42 S ü M M A R Y Considering that the gross specimens are valuable sources in morpho logy education, some worVs have been done to minimize the duration of the long fixation phase of plastination which had been processed in our labora tory. Various experiments have been scheduled and outcome of these hcve been evaluated paying great attention to the effects that influence a wall fixation. As a result of these experiments, formaline 10 % and mercaptoet- TiÛ. hanol (2 Solution) were found useful both in shortening the fixation time and providing a good fixation. Both heat and vacuum reinforced these pheno mena. Vacuum fixation proved to be successful not only in the Second Solu tion but also in formaline 10 %. Vacuum is bringing forward a well penetra tion by forming negative pressure and thus shortening the fixation time.