Tespit edilmiş organlarda doğal rengin korunması
- Tez No: 4090
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 O Z 5 T Gross speysraenlerin, anatomi ve patoloji eğitimine çok değerli --at'-ı- lor'O bulunmalarına karşın, bunların işlenmesi ve korunması oldukça ':o:c..ur. Bu çalışmada organların uzun süreli korunması aşamasında rengin oğal renge yaklaştı rılması için alışılmış klasik yöntemlerin dışında Solüsyou I ve Solüsyon II kullanılmıştır. Plastine edilecek organlar için uygun fiziksel ve optik kaliteye sa hip bir resinle her bir dokunun benzeri oluşturulurken doğal rengin korun masına gösterilecek özende organın daha gerçekçi sunulmasını sağlar, fin na nenle Solüsyon I ve Solüsyon II 'den alınan organların plastinasyonu'i ûa ra il gin çoğal renge daha yaVm olduğu gösterilmiştir. Bu solüsyonlarda rengin korunmasında oluşan reaksiyon as'^orblk asi'-. tarafından redüksiyon ile nitritlerden nitrik oksit oluşmasıyla ilgi 11 "ir. Ayrıca solüsyonlar içindeki diğer kimyasal maddeler dokular 'a parlaklık ka şandırma, kokuşma, çürümeyi önleme ve tespit edici özelliğe sahip maileler dir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In spite of the fact that gross specimens contribute anatomy and pat hology educations, processing and protecting them is quite difficult. In this work, apart from the classical processes, Solution I anî So lution II have been used in the phase of keeping the organs for a long time to approach the natural color. îf/hile forming a similar one of each tissue by means of a resin that has appropriate physical and optical qualities for the organs to be plasti- cized, the care to protect the natural color will provide a more realistic display of the organ. It has been shown, for this reason, that the color in plastination of the organs taken out of Solution I and Solution II are clo ser to the natural one. The reaction which takes place in protecting the color in these solu tions is related to the forming of nitric acid from nitrites by means of re duction by ascorbic acid. Furthermore, other chemical agenst in the soluti ons are substances that give tissues brightness, protect them from and fix corroding and stinking.