Üst ekstremite lenfödeminde transkutanöz aurikular vagus sinir stimülasyonunun ödem, kavrama kuvveti, el becerisi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation on edema, grip strength, hand function, and quality of life in upper extremity lymphedema
  1. Tez No: 960114
  2. Yazar: ÖZGE ÖKCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Lenfödem, lenf sıvısının dokularda birikmesiyle ortaya çıkan ve bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, unilateral üst ekstremite lenfödemine sahip bireylerde transkutanöz auriküler vagus siniri stimülasyonunun (taVNS), ödem, kavrama kuvveti, el becerisi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Katılımcılar yalnızca kompleks dekonjestif terapi (KDT) uygulananlar (n=9), KDT ile taVNS uygulananlar (n=9) ve KDT ile sham taVNS uygulananlar (n=9) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez gerçekleştirilmiş; ödem düzeyi üst ekstremite çevre ölçümleriyle, kavrama kuvveti Jamar el dinamometresiyle, el becerisi Dokuz Delikli Peg Testi ile, üst ekstremite sorunları Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (QuickDASH) ile, kişilerin yaşam kalitesiyle ilişkili öğeleri ve spesifik kol semptomları Lenfödem Fonksiyonellik, Özürlülük ve Sağlık Anketi (LFÖSA) ile ve yaşam kalitesi Üst Ekstremite Lenfödem Hastalarında Yaşam Kalitesi Anketi (ULL27) anketi ile ölçülmüştür. Lenfödemli ekstremitede KDT grubunda bazı çevre ölçümlerinde anlamlı azalmalar gözlenmiş olmakla birlikte, gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Lymphedema is a chronic condition caused by the accumulation of lymphatic fluid in the tissues, negatively impacting individuals' quality of life. The aim of this study was to investigate the effects of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation (taVNS) on edema, grip strength, hand dexterity, and quality of life in individuals with unilateral upper extremity lymphedema. Participants were divided into three groups: those who received only complex decongestive therapy (CDT) (n=9), those who received CDT combined with taVNS (n=9), and those who received CDT combined with sham taVNS (n=9). Evaluations were conducted twice, before and after the intervention. Edema level was measured using upper extremity circumference measurements; grip strength was assessed with a Jamar hand dynamometer; hand dexterity was evaluated using the Nine-Hole Peg Test; upper extremity problems were measured with the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand questionnaire (QuickDASH); and quality of life and specific arm symptoms were assessed using the Lymphedema Functioning, Disability and Health Questionnaire (Lymph-ICF) and the Upper Limb Lymphedema Quality of Life Questionnaire (ULL-27), respectively. Although significant reductions were observed in some circumference measurements in the CDT group for the lymphedematous limb, no significant differences were found between the groups (p > 0.05). A significant decrease in pain level (p < 0.05) and a significant increase in grip strength (p < 0.05) were observed only in the CDT group. Regarding hand dexterity, a significant within-group improvement was noted only in the sham taVNS group (p < 0.05), with no significant differences between the groups. While QuickDASH scores did not show significant changes, the ULL-27 results revealed significant within-group improvements in the taVNS and sham taVNS groups, although there were no differences between the groups. Significant improvementsin Lymph-ICF scores were observed in both the CDT and taVNS groups (p < 0.05). These findings suggest that taVNS may have beneficial effects on certain clinical and functional parameters, and that incorporating vagus nerve stimulation as a complementary approach to conventional treatment methods may contribute to the rehabilitation of lymphedema.