Emniyet Teşkilatına bağlı okullardan mezun olan polis personelinin kişilik profilinin incelenmesi
Investigation of personality profi̇les of the policemen graduatied from the schools of Security Deparment
  1. Tez No: 408906
  2. Yazar: CİHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGÖRİT RİTA KRESPİ BOOTHBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Psikolojik testlerin ve kişilik envanterlerinin polis adaylarının seçimi ve elenmesinde kullanılması çok uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak Türkiye'de polis meslek grubunda yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, bir meslek grubu olan polislerin temel kişilik profili ve bu profilinin hangi sosyodemografik özelliklerle ilişkili olduğu konuları incelenmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli 39'u kadın 537'si erkek, toplam 576 polis personeli çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler bilgi formu ve Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Hem kadın hemde erkek polislerin en yüksek puanı Değişime Açıklık faktöründen, en az puanı ise Duygusal Tutarsızlık faktöründen aldığı görülmüştür. Sosyodemografik özelliklerden, cinsiyetin, yaşın, medeni durumun, yıllık izinlerde tatil yapabilmenin, mezun olduğu polis okul türünün, polis mesleğinde kendini başarılı görme ve polis mesleğinden memnun olma derecelerinin kişilik profili ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışma, polislerde sosyodemografik özelliklerin kişilik profili ile ilişkili olduğunu göstermiştir. İleriki araştırmalarda, polislerin beş faktör kişilik özelliklerine göre farklı değişkenlerle ilgili olarak, farklı örneklemler üzerinde araştırılmasının, bu konudaki bilgi birikimine ve ilgili insan kaynakları yönetimi uygulamalarına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of psychological tests and personality inventories to select and eliminate police candidates has a long history. However, the studies on policeman are limited in Turkey. In this study, personal profiles of police men and sociodemographic factors that may relate to these profiles have been investigated. The sample of this study consisted of 576 police officers (39 police women and 537 police men) who were employed by the Anti Riot Forces, Istanbul Police Headquarters. The data were gathered through demographic information form and the Five Factors Personality Inventory. The findings have shown that both police women and police men obtained the highest score from the Open for Improvement factor and the lowest score from the Emotional Incoherence factor. Sociodemographic factors such as gender, age, marital status, number of siblings, opportunity of going on holidays during annual leaves, type of police school that is graduated from, seeing oneself succesful in the police profession and being satisfied with police profession were related to personality profiles. This study showed that sociodemographic factors were related to personality profiles. It is envisaged that in future studies, the study of the relationship of five factor personality characteristics with different factors on different samples will help to learn more about this field and to contribute to human resources management practices in this area.Key Words : Polıce Profession, personality, Five Factors Personality Inventory