Yaşlanma ve zaman algısı
Ageing and perception of time
  1. Tez No: 408907
  2. Yazar: RECAİ YAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son yıllarda insan yaşam süresinin artması ve bu süreçte yaşanan sorunlar önem kazanmaya başladı. Bu çalışmada Türkiye'de ve dünyada yaşlanma, yaşlanmanın çeşitleri ve teorileri, zaman, algı, bellek zaman ilişkisi, algıyı etkileyen faktörler ile yaşlanma algısı açıklanarak yaşlanma sürecinde zaman algısındaki değişim incelendi.Yaşımız ilerledikçe nasıl oluyor da zamanın daha hızlı geçtiğini algılamaya başlıyoruz? Beynimizin hangi bölgeleri bu değişimde rol oynuyor? Farklı yaşlardaki deneklere uygulanan zaman tahmin deneyi zamanın geçiş hızının yaşlanmaya bağlı olarak değiştiğini ortaya koydu.Çalışmada 20, 40, 60 ve 80 yaşındaki 16 birey ile görüşüldü. Bu bireyler verilen süreyi herhangi bir zaman ölçme aracı olmaksızın kullandı. Elde edilen tahmin sürelerinin ortalaması saniye cinsinden `yaşlanma ve zaman grafiği' üzerinde tespit edildi.Yaşlar ile zaman algısı arasında istatistiksel olarak fark olup olmadığı varyans analizi ile incelendi. Gruplar arasında veri sayısı az olduğundan parametrik olmayan yöntem olan Kruskal-Wallis H varyans analizi yöntemi kullanıldı. Bu yönteme göre denek sayısının az olmasına bağlı olarak yakın yaşlarda zaman tahmin algısında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (Ki-kare=7.61, serbestlik derecesi=3, p=0.055).Bu yüzden her bir yaş grubu için ikili karşılaştırma yapıldı. İkili karşılaştırmada her yaşın, diğer yaşlarla arasında ilişki olup olmadığı Mann-Whitney U testi ile incelendi. Buna göre 20-60 yaş ve 20-80 yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the recent years the increase in the life span of humans and the problems encountered in this process have gained emphasis. In this study the aging in Turkey and world, types and theories of ageing, relationship between time, perception and memory, factors affecting perception and the perception of ageing are discussed while the change in the perception of time with ageing has been analyzed.How is it that as we age we perceive time to pass faster? Which parts of our brain play a role in this change? Time estimation experiment applied to subjects of different ages reveals that the perception of how fast time passes varies on the basis of ageing.In the study 16 people of ages 20, 40, 60 and 80 were interviewed. The subjects utilized the time given without any means to measure it. The average of the estimates obtained has been determined on the `ageing and time graphic? drawn in terms of seconds.Variance analysis was used to determine whether there is any significant statistical difference between age groups and the perception of time. Due to the limited number of data points obtained in the age groups used, non-parametric Kruksal-Wallis H Variance analysis method was employed.On the basis of this method and based on the limited number of subjects used, a significant statistical difference could not be found in close age groups in regards to the time estimate perception (Chi Square=7.61, Degree of freedom=3, p=0.055).For this reason the age groups were compared in pairs. In the comparison of pairs Mann-Whitney U test was used to determine whether each age group has any relationship with other age groups. According to this test it has been established that there is a statistically significant difference between 20 ? 60 and 20 ? 80 age groups.