İskenderun Körfezi'ndeki yüzücü mavi yengeç (Portunus segnis (Forskal, 1775))'in biyo-ekolojik özellikleri
Several bio-ecological characteristics of blue swimming crab (Portunus segnis (Forskal, 1775)) in Iskenderun Bay
- Tez No: 408938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nden Temmuz 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında aylık olarak toplanan mavi yüzücü yengeç Portunus segnis (Forskål, 1175)'in bazı biyolojik özellikleri verilmiştir. Elde edilen toplam 445 adet P. segnis bireyinin % 53,26 (237)'sı erkek, % 36,85 (164)'i dişi ve % 9,89'u (44; 5 erkek, 39 dişi) jüvenil bireylerden oluştuğu belirlenmiştir. Mavi yüzücü yengecin karapas genişlik dağılımı 45,2 mm ile 171,5 mm arasında, ağırlığı ise 4,45 g ile maksimum 368,5 g arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the several bio-ecological characteristics of the speciemens of blue swimming crab Portunus segnis (Forskål, 1175) collected in the Iskenderun Bay were studied between July 2012 and June 2013. A total of 445 specimens consisted of 53.26% (237 individuals) male, 36.85% (164 individuals) female and %9.89 (44 individuals) juvenile of which five were males and 39 were females. The distribution of carapace width of the blue swimming crab was found to be between 45.2 mm and 171.5 mm, and the weight varied between 4.45 g and a maximum of 368.5 g.