Hatay bölgesinde ekmeklik buğdayların pas hastalıklarına karşı dayanıklılıklarının doğal bulaşma şartlarında tespit edilmesi
The determining in natural infection conditions the tolerance to rust diseases of bread wheats in Hatay region
- Tez No: 408937
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dünyada ve ülkemizde en önemli kültür bitkilerinden biri olan buğday, dünya nüfusunun %35' e yakınının temel besin kaynağını oluşturmaktadır. Bu nedenle buğdayın verim kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma bazı buğday çeşitlerinin verim ve verim unsurları ile pas hastalıklarına karşı reaksiyonlarını belirlemek amacıyla 2012-2013 yetiştirme mevsiminde Hatay'da yürütülmüştür. Denemede 20 ekmeklik buğday çeşidi kullanılmıştır. Deneme, eksik bloklar deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bu amaçla bölgede yetiştirilen veya yetiştirilebilecek 20 ekmeklik buğday çeşidinin verim ve verim unsurları ile pas hastalığına karşı reaksiyonları belirlenmiştir. Kullanılan buğday çeşitleri Türkiye'de ekilen buğdayların %20'sine yakınını temsil etmektedir. Bulduğumuz sonuçlar buğday pas hastalığına karşı tolerant ve hassaslık yönünden önemli derecede varyasyon olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar kullanılan çeşitlerin marker destekli seleksiyonda faydalı olabilecek anaçların seçiminde kullanılması açısından önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The wheat is one of the most important cultivated plants in the world and our country. It is a nutrient source of approximately 35% of world population. Thus, the studies on increasing yield quality of wheat have a big importance. In this study, yield and yield components of some wheat variants and their tolerances to rust disease were determined in 2012-2013 growing season in Hatay province. In experiment, 20 bread wheat variants were used. An incomplete block design with three replications was used for this experiment. For this propose, yield and yield components of 20 bread wheat variants (cultivated or can be cultivated) in this region and their tolerances to rust disease were detected. The wheat variants used in this study represent about 20% of total wheat cultivars grown in Turkey. The result showed that 20 bread wheat cultivars used in this study were significantly different in terms of their tolerance and susceptibility levels to rust disease. These results present important information for parent selection in marker assisted selection to improve tolerant cultivars.