(Beta,alfa;n,m)-konvekslik ve kesirli integral eşitsizlikleri
(Beta,alpha;n,m)-convexity and fractional integral inequalities
- Tez No: 408968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Matematik ve istatistikte konvekslik önemli bir kavramdır. Bu tezde konvekslik için yeni tanımlar yapılmıştır. Bu tanımların literatürde iyi bilinen ve henüz var olmayan konveks fonksiyon sınıflarını içerdiği gösterilmiştir. Bunun yardımıyla mevcut konveks fonksiyon tanımı genelleştirilmiş ve bu genelleştirmelere bağlı olarak klasik ve kesirli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Elde edilen bu eşitsizliklerin özel durumlarda literatürde mevcut olan çalışmaları desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Convexity is an important concept in mathematics and statistics. In this thesis, is made new definitions for convexity. It is showed that these definitions include well-known and not yet exist in the literatüre convex functions classes. With this help, available definition of convex function is generalized and depending on these generalizations are obtained classical and fractional integral inequalities. These resultant inequalities in this special cases is shown that support available in the literatüre studies.