Farklı tip bakışımsız metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of different type chiral metamaterials' electromagnetic properties
  1. Tez No: 408974
  2. Yazar: SELVA BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Metamalzemeler, yapay olarak inşa edilen ve günümüzde yaygın olarak kullanılan elektromanyetik yapılardır. Bu çalışmada özgün geometrilere sahip BDAM (Beş-Dallı Ağaç Metamalzeme), ÇYM ( Çift-Y Metamalzeme) ve ÇZM (Çift-Zımba Metamalzeme) yapıları tasarlanmıştır. Bu üç bakışımsız metamalzeme yapısının tasarlanmasındaki amaç, literatürde yer almayan yeni bakışımsız metamalzeme yapılarının frekans cevabı, bakışımsızlık değeri, yapısal parametreleri gibi değerleri analiz etmektir. Bunun için tasarlanan yapılarda metal şerit kalınlığı, ön ve arka rezonatör arasındaki açı farkı parametrik olarak değiştirilmiştir. Tasarlanan yapılar CST Mikrodalga Stüdyo programı ile simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metamaterials are electromagnetic structures, are builded artificially and used widely in recent days. In this work, Five-Branch Tree Metamaterial, Double-Y Metamaterial and Double-Punch Metamaterial structures are designed, which have unique geometry. The aim of designing these three chiral metamaterials is to analyze the frequency response, chirality values and effective parameters of which are not present in the literature. So, thickness of metal strips and the angle difference between the front and back resonator are changed parametrically at designed structures. The designed structures are simulated by CST Microwave Studio Program.