Π şekilli metamalzemeler kullanılarak doğal ve yüksek değerlikli bakışımsız ortam elde edilmesi
Realization of natural like and strong chirality by using π shaped resonators
- Tez No: 596801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, simetrik olmayan iletim özelliğinden dolayı, bakışımsız metamalzemeler (MTM'ler) kullanılarak doğal bakışımsızlık olayı ve negatif kırılma indisi benzetimler ile tasarlanmış ve deneysel olarak incelenmiştir. Yapının polarizasyon dönüştürme özelliği incelenmiş ve tartışılmıştır. Önerilen çok işlevli tasarımlar çok basit geometrilerle (pi-şekilli), düşük kayıplara ve yüksek optik aktiviteye sahiptir. Ek olarak, bu yeni tasarımlar sayısal ve deneysel olarak kıyaslanmıştır. Önerilen modeller, literatürde simetrik olmayan iletim ve bakışımsız MTM çalışmaları ile karşılaştırıldığında birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar, çok basit geometrilere (pi-şekilli), büyük asimetrik iletime, doğal materyaller gibi küçük bir bakışımsızlığa ve ayrıca mekanik ayarlanabilme içinde arzu edildiği gibi çok yüksek bir bakışımsızlığa sahip olabilmesidir. Ayrıca, önerilen yapılar kullanılarak, yeni tip bakışımsız MTM'lerin üretilmesi ve savunma sistemlerinden değişen teknolojilere kadar pek çok farklı uygulamada kullanılmasım mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, asymmetric transmission, natural chirality phenomena and retrieval study with chiral metamaterials (MTMs) are numerically and experimentally focused, investigated and discussed by examining the polarization conversion effect. Suggested multi-functional designs have very simple geometries (pi-shaped), low losses and huge optical activities. In addition, these new designs are numerically and experimentally retrieved. The proposed models have many advantages when compared with the asymmetric transmission and chiral MTM studies in literature. These advantages are having very simple geometries (pi-shaped), large asymmetric transmissions, small chirality like natural materials, and also huge chirality as desired in mechanical tunability. Besides, the proposed structures can be easily reconfigured for other frequency regimes to get new chiral MTMs or different application areas varying from defense systems to stealth technology which will be examined in our future studies.