Lineer olmayan Volterra ve Fredholm integro diferensiyel denklemler üzerine
On the nonlinear Volterra and Fredholm integro diferential equations
- Tez No: 408975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT YELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde söz konusu denklemler ile ilgili tarihte yapılan bir takım çalışmalara yer verilmiş olup, bilimsel alanda karşımıza çıkmasından bahsedilmiştir. İkinci bölümünde Diferensiyel Denklem, Lineer Diferensiyel Denklem, Lineer Olmayan Diferensiyel Denklem, İntegral Denklemler gibi kavramları tanıtmaya ve örneklendirmeye yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde bu tezin esas konusu olan Lineer olmayan Volterra ve Fredholm İntegro Diferensiyel Denklemlerini tanıtmaya, denklemlerin formunu açıklamaya ve bu denklemler ile ilgili bir takım çözüm metotlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümünde üçüncü bölümde değinilen denklemler ile ilgili örnekler incelenmiş ve çözüm metotları kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise integral denklemler, Lineer Olmayan Volterra ve Lineer Olmayan Fredholm İntegro Diferensiyel denklemlerin uygulama alanları belirtilmiş ve matematiğin bazı temel konularından faydalanılarak bu çalışmanın ortaya konulduğuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly consist of five parts. In the first section is given to a number of studies related to the historical mentioned equations are mentoined appear in the scientific field. The second section is given to Diferential Equations, Linear Diferential Equations, Nonlinear Diferential Equations in which illustrate and introduce concepts such as Integral Equations. In the third part of the main subject of this thesis Nonlinear Volterra and Fredholm Integro Differantial Equations to introduce Differential Equations and explain the form of the equation. We focused on a number of solutions methods related to these equations. In the fourth section is examined with examples in the third part of the equations and solved using solutions methods. In the fifth and last section is stated integral equations and Nonlinear Fredholm and Nonlinear Fredholm integral equations application areas and this thesis has been produced by benefit some mathematical basic topics.