Kesikli yemleme ve melatonin'in pasifik beyaz karidesi Litopenaeus vannamei'nin büyüme, gelişme ve et kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of intermittent feeding and melatonin on growth and body composition of white legged shrimp, Litopenaeus vannamei
  1. Tez No: 408976
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması iki denemeden oluşmuştur. I. deneme de; uzun süreli döngüsel açlığın telafi büyüme ve et kompozisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede 1m çapa ve 1,2 m yüksekliğe sahip tanklara 0,22 g ortalama ağırlığa sahip L. vannamei yavrularından 30 adet stoklanmıştır. Araştırma grupları 1 gün aç-1 gün tok, 2 gün aç – 2 gün tok, 4 gün aç – 4 gün tok, 7 gün aç - 1 gün tok ve kontrol grubu şeklinde, 3 tekerrürlü oluşturulmuştur. Araştırma; döngüsel açlığın 60 gün, takibinde düzenli yemlemenin yapıldığı 45 gün olmak üzere 105 gün sürdürülmüştür. Karidesler %54 ham protein içeren yemlerle günde üç kez yemlenmişlerdir. Araştırma başlangıcında ve sonunda gruplardan et kompozisyonu belirlemek için örnekler alınmıştır. Büyümenin belirlenmesi amacıyla 15 gün aralıklarla ağırlık ölçümleri yapılmıştır. 105 gün süren deneme sonunda yaşama oranının gruplar içerisinde % 61-79 arasında değiştiği, görülmüştür (P>0,05). Aç bırakılan karideslerin kontrol grubu ile kıyaslandığında ilk 60 günlük periyotta kısmi telafi büyüme, sonraki dönemde ise yine kısmi telafi büyüme sergilemesine rağmen, son ölçümlerde açlık gruplarında büyüme performansının arttığını ve tam telafi büyümeye yakın bir büyüme sergilediklerini göstermiştir. Canlı ağırlık ortalamaları, canlı ağırlık kazancı, günlük canlı ağırlık kazancı bakımından kontrol grubunun istatistiki olarak farklı olduğu (P0,05). 1 mg/kg düzeyinde melatonin katkılı yemlerle beslenen karideslerin ortalama canlı ağırlık kazancı, dönemsel canlı ağırlık kazancı, günlük canlı ağırlık kazancı kontrol grubu ile benzer bulunmuştur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This thesis is comprised by three experiments; In 1st Experiment; the effects of long term cycling feeding on compensatory growth and body composition were investigated. 30 juveniles of L. vannamei with an average weight of 0,22 g were stocked into 1 ton fiberglass tank. Experiment groups were constituted as 1 day starvation – 1 day feeding; 2 days starvation – 2 days feeding; 4 days starvation – 4 days feeding; 1 week starvation – 1 week feeding and controls without deprivation all groups three in replicates. During the experiment lasted 105 day during the 60 days of which cyclical starvation and following 45 days regular feeding were applied to all groups. Shrimp fed three times daily with diets containing 54% crude protein. Tissue samples were taken to determine body composition at the onset and end of the experiment. Shrimp in each tank were weighed to calculate growth parameters. Survival rates were found to be between 61-79 % in all groups at the end of experiment (P>0,05). Partial compensatory growth was observed in the starved shrimps during the first 60 days. While partial compensatory growth were seen again following 45 days, growth parameters get closed to control group in the last period of experiment. Average live weights, live weight gain, daily weight gains of control group were statically different than the cycling starved groups (P0,05) in the groups at the end of the study that lasted for 120 days. Daily weight gain, average weight gain, specific growth rate of the control group was better than the melatonin groups.