Kesikli üretim sistemlerinde üretim planlaması ve bir uygulama
Production planning on batch production systems and one application
- Tez No: 4397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
kesikli üretim sistemlerinde üretim planlaması ve bir uygulama (Yüksek Lisans Tezi). Muammer ÖZBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1988 OZ Belirli bir amaca ulaşmak için hangi işlerin nasıl bir sıra uygulanarak, ne zaman ve ne kadar sürede yapılacağını ve bu işlerin yapılma sırasını gösteren tasarıya plan denir. Yapılan plan tanımı çerçevesinde hareket edildiğinde, gerekli ürün belirli bir zaman dilimi içerisinde istenilen kalite özelliklerine uygun olarak ve toplam maliyetleri minimum tutacak şekilde temin etmek amacıyla üretim planlarının yapıldığı görülür. Üretim planının yapılması, uygulamaya konulması gibi konular, tesisin sürekli veya kesikli üretim yapmasına bağlı olup herhangi bir üretim planlaması faaliyetine başlamak için ön şart talep tahmininin bilinmesidir. Üretilecek ürünlere ait talep durumu planlama faaliyetini sıralayabilmekte ve üretim planlama süresini etkileyebilmektedir. Uzun, orta ve kısa dönem olmak üzere üretim planlamasının üç düzeyi vardır. Gelecekteki üretim faaliyetlerinin düzeyini veya sınırlarını üretim planlaması ile belirlemek suretiyle işletme, üretim faaliyetlerinin tamamında rahatlayacak, kaynaklarını optimum şekilde kullanacaktır. Bunun ise milli ekonomiye üretim açısından büyük katkısı olacak ve maliyetlerde bir azalma meydana gelecektir. II
Özet (Çeviri)
PRODUCTION PLANNING ON BATCH PRODUCTION SYSTEMS AND ONE APPLICATION (M.Sc. Thesis) Muammer ÖZBEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE - 1988 \ ABSTRACT Planning is the determination of which works to be done, in which squence, when and in what time in order to reach a certain targed. When every action is taken according to the framework of this planning, it may be observed that production planning is prepared by considering quality and cost aspects in order to supply the required amount of product in a specified time interval. ' Preparation of production planning and its application depends on whether the plant operates continuously or batch,. and therefore before beginning and production planning work it is a“must”or in other words a prerequisite to get enough information about the demand estimates. The level of demand associated with the products to be manif actured puts into sequence the planning activity and affects the production planning duration. In general, production planning must have three phases, as the short, medium and the long run. Estimating the future level of production activities or boundaries by production planning will help the firm in all its production activities and utilize its resources in the optimum level. This. will contribute to national economy considerably and decrease the production costs. Ill