Kalkan (Scophthalmus maeoticus Pallas, 1811) populasyonlarının moleküler genetik ve fenotipik tekniklerle analizi
Molecular genetic and phenotypic analysis of turbot populations Scopthalmus maeoticus Pallas, 1814
  1. Tez No: 408987
  2. Yazar: SERPİL KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada kalkan Scophtalmus maeoticus'un dağılım alanını oluşturan Marmara ve Karadeniz populasyonlarının genetik ve fenotipik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Genetik analizler için nükleer DNA'ya bağlı mikrosatelite ve mitokondriyal DNA dizileme tekniği, fenotipik analizler için morfometrik ve meristik karakterler, otolit şekli ve otolit kimyası analizleri kullanılmıştır. Mikrosatelite analizler için beş mikrosatelit lokusu kullanılmış ve tüm populasyonlarda ortalama alel sayısı 14.4 olarak bulunmuştur. S. maeoticus populasyonlarındaki ortalama gözlenen heterozigotluk değeri ise 0.42 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, population structure of turbot Scophtalmus maeoticus were investigated with distributional range comprising the Marmara and Black Seas using genetic and morphological markers. Microsatellites as a nuclear DNA marker and COI gen as a mitochondrial DNA marker were used for genetic analysis. Morphometrics characters, meristics charecters, otolith shape and otolith chemistry were applied for the phenotypic analysis. Five microsatellite loci were used, and the mean number of alleles was 14.4. The mean observed heterozygosity were 0.42.