Sinop yöresinde fanyalı kalkan ağlarının (canavar ağı) av verimi ve av kompozisyonu üzerine bir araştırma
A Study of the effectiveres of trammel turbot gillnets on the fishing effeciency and composition in Sinop area
- Tez No: 96872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SAMSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Sinop yöresinde kalkan balığının {Scophthalmus maeoticus, Pallas 1881) avcılığında kullanılan fanyalı kalkan ağlan ile, sade kalkan ağlarının av verimi ve av kompozisyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonunda, elde edilen veriler neticesinde fanyalı kalkan ağlarının, sade kalkan ağlarından iki kat daha fazla balık yakaladığı saptanmıştır. Yakalanan balıkların toplam ağırlığının %63'ünü fanyalı ağlar, %37'sini sade ağlarla avlanan balıklar oluşturmaktadır. Deneme sonunda avlanan balıkların %59'nun dişi, %41'nin erkek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu verilere göre; fanyalı ağların av veriminin hem balık sayısı hem de toplam avlanan balık ağırlığı bakımından daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, trammel turbot gillnet and simple turbot gillnet which are used for turbot (Scophthalmus maeoticus, Pallas 1881) fishing in Sinop area were compared in terms of fishing efficiency and fishing composition. It was found that trammel turbot gillnet caught two times more fish than simple gillnet. 63 % and 37 % of the total cought fish weight was from the trammel and the simple gillnet respectively. The sex ratio of the cought fish was 59 % female and 41 % male.