Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen meyan türlerinin genom büyüklüklerinin belirlenmesi ve glisirizin biyosentezindeki genlerin ifade analizleri
Gene expression analysis of glycyrrhizin biosynthesis and genome size analysis of Glycyrrhiza species in the East Mediterranean region
  1. Tez No: 408995
  2. Yazar: SEVDA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meyan (Glycyrrhiza spp.) baklagiller (Fabaceae) familyasının bir üyesidir. Ülkemizde meyanın 6 türü bulunmaktadır. Meyan kökünün ana maddesi glisirizin şekerden elli kat daha tatlıdır. Glisirizin meyan kökünün % 6-14'ünü oluşturur. Birçok gen glisirizin biyosentezinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesi' ndeki Hatay ilinin dört farklı coğrafik bölgesinden (Altınözü İskenderun, Kırıkhan, Serinyol) toplanan üç farklı meyan türü için (G. flavescens Boiss, G. glabra L. var. glandulifera ve G. echinata L.) genom içerik belirlenmesi ve glisirizin biyosentezinde rol oynayan genlerin ifade analizleri yapılmıştır. Ayrıca bu güne kadar meyan türlerinin genom büyüklüğü hakkında bilgi yetersiz olduğu karşılaştırmalı bir çalışmaya da rastlanmamıştır. Bu çalışmada üç farklı Glycyrrhiza türünün genomları flow sitometri metoduyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre G. flavescence türü G. glabra ve G. echinata türlerinden daha büyük genom içeriğine sahip bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları glisirizin sentezi yolağındaki genlerin fonksiyonlarını anlamamıza yardımcı olacağı gibi meyan türlerinin genomik büyüklükleri hakkında bilgi verip daha ileri dizileme çalışmalarına uygunluğu konusunda bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
Licorice (Glycyrrhiza spp.) is a member of Fabaceae family. Six species of licorice are found in Turkey. Glycyrrhizin, the main component of licorice's root is fifty times sweeter than sugar. The roots of licorice contain 6-14% of glycyrrhizin. Many genes play role in the biosynthesis of glycyrrhizin. In this study, we performed genome content determination and gene expression analysis for the genes in glycyrrhizin pathway of three different licorice species (G. flavescens Boiss, G. glabra L. var. glandulifera ve G. echinata L.) collected from four different geographical regions of Hatay Province (Altınözü, İskenderun, Kırıkhan, and Serinyol) in the East Mediterranean Region. In addition, there have been limited reports about the genome sizes of Glycyrrhiza species and no information was found about their genome size comparisons. Genome size information is critical before sequencing the whole genome. In this study, genome sizes of three different Glycyrrhiza species was comparatively analyzed for the first time by using flow cytometry method. Results showed that G. flavesences had larger DNA content than did G. glabra ve G. echinata. The results of this study will be helpful understanding the function of genes in the Glycyrrhizin pathway and genomic structure of Glycyrrhiza species whether they are amenable for further sequencing research.