İş güvenliği kavramı ve iş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları
- Tez No: 966221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BERKAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG), modern iş yaşamının değerli unsurlarından biri olarak, mesleksel rahatsızlıkların ve çalışırken karşılaşılan kazalarının önlenmesine yönelik kapsamlı bir yaklaşımı ifade eder. Çalışanların güvenliğini sağlamak, yalnızca bireysel sağlık açısından değil, aynı zamanda iş yerinde verimliliğin artması, ekonomik kayıpların önlenmesi, çalışma ortamının devamlılığının sağlanabilmesi açısından da ciddi bir öneme sahiptir. İş güvenliği, risklerin önceden belirlenerek kontrol altına alınmasını, iş yerinde tehlikelerin en aza indirgenmesini ve çalışanların bilinçlendirilmesini amaçlayan bir sistemdir. Bu çalışmada, İSG kavramı derinlemesine incelenerek, Türkiye'deki yasal düzenlemeler, uygulamalar ve İSG profesyonellerinin icra ettikleri görevler ve üstlendikleri sorumluluklar incelenmiştir. İSG konusunda etkin önlemler alınmadığında meydana gelen kazaların hem çalışanlar hem de işverenler açısından ciddi sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Bu nedenle, İSG politikalarının iş yerlerinde verimli olarak uygulanması büyük gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle tehlikeli sektörlerde, İSG uygulamalarının yetersizliği iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. İnşaat, madencilik ve sanayi sektörlerinde çalışanlar, yüksek risk altında olup, alınacak önlemlerin etkinliği hayati öneme sahiptir. İş güvenliği uzmanlarının rolü bu noktada kritik hale gelmekte ve iş yerlerinde alınacak önlemlerin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamaları beklenmektedir. Ancak, iş güvenliği kültürünün tam anlamıyla yerleşmemesi, çalışanların eğitimsiz olması ve denetim mekanizmalarının yetersizliği, mevcut sistemdeki önemli eksiklikler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, İSG alanında içerisinde bulunulan durumu geniş çerçevede analiz etmek ve iş kazalarının önlenmesine yönelik çözümler sunmaktır. Çalışmada, iş güvenliği hakkında önemli ifadeler ve tanımlamalar ele alınarak, meslek kazalarının sebepleri ile İSG uzmanlarının sorumlulukları detaylandırılmıştır. Ayrıca, İSG'nin verimli olarak uygulanması için politika önerileri geliştirilmiştir. Netice olarak İSG yalnızca kanuni bir zorunluluk olmayan, ayrıca toplumun genel refahını ve ekonomik sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaltılması; bilinçlendirme faaliyetleri, etkin denetimler gerçekleştirerek İSG kültürünün oluşturulmasıyla mümkündür. İSG alanında daha kapsamlı politikalar geliştirilmesi, iş yerlerinde denetimlerin artırılması ve çalışanların bilinçlendirilmesi, güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması için atılması gereken en önemli adımlardır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety (OHS), as one of the valuable elements of modern business life, refers to a comprehensive approach to prevent occupational diseases and accidents encountered while working. Ensuring the safety of employees is of great importance not only in terms of individual health, but also in terms of increasing productivity in the workplace, preventing economic losses, and ensuring the continuity of the working environment. Occupational safety is a system that aims to identify and control risks in advance, minimize hazards in the workplace, and raise employee awareness. In this study, the concept of OHS was examined in depth, and the legal regulations, practices, and duties and responsibilities of OHS professionals in Turkey were examined. It is seen that accidents that occur when effective measures are not taken regarding OHS have serious consequences for both employees and employers. Therefore, the efficient implementation of OHS policies in workplaces is a great necessity. Especially in hazardous sectors, the inadequacy of OHS practices causes an increase in occupational accidents. Employees in the construction, mining and industrial sectors are at high risk, and the effectiveness of the measures to be taken is of vital importance. The role of occupational safety experts becomes critical at this point and they are expected to ensure that the precautions to be taken in the workplaces are implemented correctly. However, the lack of a fully established occupational safety culture, the lack of training of employees and the inadequacy of inspection mechanisms are among the important deficiencies in the current system. The main purpose of this study is to analyze the current situation in the field of OHS in a broad framework and to offer solutions for the prevention of occupational accidents. In the study, important expressions and definitions about occupational safety are discussed, and the causes of occupational accidents and the responsibilities of OHS experts are detailed. In addition, policy recommendations have been developed for the efficient implementation of OHS. As a result, OHS is not only a legal obligation, but also a critical factor that directly affects the general welfare and economic sustainability of society. Reducing occupational accidents and occupational diseases is possible by creating an OHS culture by carrying out awareness-raising activities and effective inspections. Developing more comprehensive policies in the field of OHS, increasing inspections in workplaces and raising the awareness of employees are the most important steps to be taken to create a safe working environment.