İş kazalarında işveren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin cezai sorumluluğu
Criminal liability of employer,occupational safety specialist and on-site doctor in work accidents
  1. Tez No: 409007
  2. Yazar: YETER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşveren ve işçilerin sorumluklarını yerine getirmemesi iş kazaları ve meslek hastalıklarının büyük bir oranda artmasının başlıca nedenlerinden biridir. İş güvenliği önlemlerinin alınması halinde iş kazası ve meslek hastalıklarının önemli oranda azalacağı açıktır. İş sözleşmesinden doğan gözetme borcu işverene, işçiyi koruma ve işçiye zarar verebilecek davranışlardan kaçınma borcu yükler. İşverenler, çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olmakla birlikte, mesleki risklerin önlenmesi, eğitim verilmesi, her türlü tedbirin alınması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin teknolojiye ayak uydurması ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar. İşveren, gözetme borcu gereği, iş sağlığı ve güvenliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Buna karşılık işçi de işveren tarafından alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uymakla yükümlüdür. İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmeyen işveren, hukuki, idari ve cezai yaptırımlarla karşılaşacaktır. Etkin bir ceza sisteminin en önemli etkisinin caydırıcılık olduğu unutulmamalıdır. Kanun, işverene hukuken bu yükümlülüklere uygun hareket etme zorunluluğu getirirken aynı zamanda işverenden beklenen dikkat ve özen yükümlülüğünün sınırlarını da belirlemekte; bu yükümlülüğe aykırı davranış neticesinde de işverenin ihmali hareketinden doğan cezai sorumluluğu gündeme getirmektedir. Bu bağlamda çalışmamızın birinci bölümünde İş Hukuku anlamında iş sağılığı ve güvenliği kavramı ve işveren ile işçilerin yükümlülükleri, ikinci bölümde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işveren yükümlülüklerinin ihlali halinde cezai sorumluluğun temeli olan kusurluluk, üçüncü bölümde ise, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işveren yükümlülüklerinin ihlali halinde meydana gelen iş kazaları nedeniyle oluşan taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçları ve adı geçen suçların cezai yaptırımları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Employers and workers not to fulfill their responsibilities is one of the major causes of increase in work accidents and occupational diseases. If job security measures is taken, it is obvious that accidents at work and occupational diseases will decrease significantly . Liabilities arising from employment contracts loads to employers regardless of debt to avoid behavior that could harm workers and protection of workers. Employers are obliged to ensure workers' health and safety, prevention of occupational risks, training for, taking all kinds of measures, to provide the necessary tools and equipment, health and security measures keep up with technology, and making efforts to improve the current situation. Due to surveillance debt necessity, employers must fulfill obligations on occupational health and safety. In contrast, workers are obliged to comply with the occupational health and safety measures taken by the employer.Employers who do not fulfill their occupational health and safety obligations will face administrative and criminal sanctions. It should be noted that the most important effect of deterrence an effective system of penalties. While law is carrying legally obliged to comply with this obligation the employer also defines the limits of the expected attention and care from employer liability. This obligation is also contrary to the behavior as a result of criminal liability arising from the negligence of the employer's motion raises.In this regard, In the first chapter of Business Law in terms of job health and safety awareness concepts and obligations of employers and employees, the second part of the occupational health and imperfection, the foundation of criminal responsibility in case of violation of employers' obligations in relation to security, while the third section, work occurring in case of violation of the obligations employers on occupational health and safety accidents caused by the negligent murder and reckless wounding and name of the criminal sanctions will be studied.