Yer altı kömür madenlerinde iş güvenliğinde sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solutions in occupational safety in the underground coal mines
- Tez No: 409009
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yeraltı kömür madenlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının amacı; işyerini çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından risk teşkil edebilecek tehlikelerden korunması, güvenliğinin sağlanması, ayrıca işyeri çevresinin de güvenli alanlar olarak kalması yönünde alınacak tüm tedbirleri sağlamaktır. İş sağlığı ve güvenliği, işyerinde yapılan işin niteliklerine göre riskleri belirlenerek, bunlara karşı tedbirler alınmasıdır. Başka bir deyişle çalışanların hiçbir koşulda kazaya uğramayacağı çalışma ortamının yaratılması kazaya neden olabilecek tüm koşulların işyeri ile bağlantısının kesilmesidir. Yeraltı kömür madenlerinde meydana gelen kazaların ve sorunların temelinde; bilgi ve teknoloji üretemeyen sistemin yoğun rekabet ortamında rekabet edebilmenin kolay yolu ucuz ve güvencesiz emek üzerinden üretim yapılması, işverenlerin iş sağlığı ve güvenliğinin bir maliyet unsuru olarak görmeleri bulunmaktadır. Türkiye dünyadaki diğer ülkeler ile kıyaslandığında yeraltı madenlerinde meydana gelen iş kazalarındaki kötü bir karnesi bulunmaktadır. Ülkemizde yeraltı madenlerinde meydana gelen iş kazaları, yeraltı madencilik sektöründe yaşanan iş güvenliği ile ilgili sorunları en son 301 çalışanın ölümüyle sonuçlanarak, sorunlar yeraltından yer üzerine çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı yeraltı kömür madenlerinde iş güvenliğinde sorunları tespit ederek, çözüm önerilerini gelişmiş ülkelerin uygulamaları, yasal mevzuatları, iş sağlığı ve güvenliğine verilen önem çerçevesinde değerlendirmektir. Avrupa Birliği uyum sürecinin en önemli başlıklarından birisi İş sağlığı ve Güvenliği'dir. Uyum süreci ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kanun ile iş kazalarının azalması açısından beklenen etkiyi göstermemiş, iş kazaları dün olduğu gibi bugünde devam etmektedir. İş güvenliğinin arttırılması için yüksek risk altındaki yeraltı madencilik sektörü için özel tedbir ve önlem alınmalı, denetim, sürdürülebilir madencilik stratejisi uygulanmalı, eski ve verimsiz madenler kapatılmalı, kanun ile belirtilen şartlara uymayan, eski teknoloji, teknik ve yöntemlerin kullanıldığı yüksek risk oluşturan madenler kapatılmalı ve bu sahalar, göl, orman olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of occupational health and safety applications in underground coal mining is to provide the prevention of workplace hazards that may pose a risk for employee's health and safety, the provision of security, and also ensure that all measures has to be taken to remain workplace environment as safe areas. Occupational health and safety is to take measures against risks identified according to the aspects of the job. In other words, the formation of a working environment in which employees would not cause an accident under any circumstances is the disconnection of all the conditions that might lead an accident. The accidents and problems in underground coal mines are on the basis of the production through easy methods such as using precarious and cheap labor to enable competitiveness in the highly competitive environment by the system that does not produce any information or technology and, occupational health and safety applications are seen as a cost borne element by employers. Turkey has a bad report card in terms of work accidents occurring in underground mines compared with other countries in the world. In Turkey, work accidents occurring in underground mines has resulted in the death of the 301 employees recently and has lead to the emergence of issues related to the safety experienced in the underground mining sector. The purpose of this study is to assess the solutions within the framework of the importance given to occupational health and safety applications in developed countries, and their laws and regulations, by identifying the safety problems at underground coal mines. one of the important topics of the adaptation process to The European Union is the occupational health and safety. Occupational Health and Safety Act, No. 6331, has enacted with the adaptation process. the expected effect for reduction of occupational accidents with the law did not work and occupational accidents at work still exists today as it was before. Special measures and precautions has to be taken, supervision and implementation of sustainable mining strategies should apply, outdated and inefficient mines has to be closed, mines consist of a high risk in which do not meet the conditions laid down by law, outdated technology and techniques used and these areas should be considered as lakes and forests in order to improve job security for the underground mining industry at high risk.