Türkiye ve gelişmiş ülkelerdeki inşaat sektöründe iş güvenliği uygulamaları
Safety practices in construction and Turkey in developed countries
- Tez No: 409012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça özellikle gelişmekte olan ülkelerde giderek önem kazanmaya devam eden bir kavramdır. Özellikle inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak adına iş kazaları ve olası meslek hastalıklarına oldukça dikkat edilmesi ve bunun için tedbirler alması gerekmektedir. İş kazaları sebebiyle her yıl birçok çalışan hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. İş kazalarının önlenmesi ve iş güvenliğine standartlar getirilmesi iş gücü kaybını engelleyecek ve aynı zamanda ekonomik verimliliğe katkı sağlayacaktır. Bunun için çalışanların hayatını korumak öncelikle iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yüksek koruma standartlarına ulaşılması gerekmektedir. Bu durum insan gücünü üretimde kullanan tüm sektörler için geçerlidir. En tehlikeli iş kolları arasında yer alan inşaat sektörü de bu sektörlerin başında gelmektedir. Bu alanda yapılmış araştırma verilerine göre, Türkiye'de inşaat sektöründe ölümle sonuçlanan kaza değerleri gelişmiş ülkelerin ölümlü kaza değerlerinden daha fazladır. Bunun en önemli sebebi inşaat sektöründe iş güvenliği ve sağlığını tam manasıyla uygulanmadığından veya yeterli ölçüde uygulanmadığındandır. Bu çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı, bu alanda yapılmış çalışmalara ait literatür taraması ve tezin hipotezi yer almaktadır. İkinci bölümünde ise iş sağlığı ve güvenliği, iş kazası, meslek hastalığı, tehlike, iş riski ve güvenliği gibi temel kavramlar açıklanmış, iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi, iş sağlığı ve güvenliğinin ulusal/uluslararası kaynakları, ülkemizdeki ve bazı gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği ile Türkiye'deki işçi sağlığı ve güvenliği mevzuatı ele alınmış, ülkemizdeki iş güvenliği kavramının gelişiminden, yetkili kurumlar, konuya ilişkin yasalar, yönetmelikler, devlet denetimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye' de inşaat sektöründen, sektörde meydana gelen kazalar ve bu kazalara karşı alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise AB ülkeleri ve bu ülkelerden Avusturya ve Almanya da inşaat sektöründe ki İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını ülkemiz ile karşılaştırarak farklılıklar üzerinde elde edilen bilgiler, veriler yorumlandı. Sonuçta bu veriler ışığında sonuç bölümünde çalışmamıza konu olan Türkiye ve gelişmiş ülkelerdeki inşaat sektöründe iş güvenliği uygulamaları hususunda analizler ve değerlendirmeler yapılmış ve bu alanda yapılabilecek uygulama önerilerinde bulunulmuştur. Bu alanda ülkemizde eksik olduğu düşünülen ve alınması gereken tedbirler anlatılmış ve yapılabilecek değişiklikler öneriler başlığı altında beşinci bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety when the level of development countries', increases, is a concept that continues to gain increasing importance, especially in developing countries. Especially to be quite careful to ensure the occupational health and safety in the construction industry and possible accidents at work and occupational diseases must take measures to do so. Many workers are losing their lives because of work-related accidents each year or being crippled. Prevention of occupational accidents and bringing the safety standards to prevent loss of labor and at the same time will contribute to economic efficiency. Protect the lives of working for it must first achieve the highest protection standards in occupational health and safety. This applies to all industries that use human power production. Situated among the most dangerous branch of the construction industry it comes at the beginning of this sector. According to research done in this field data, the value of fatal accidents in the construction sector in Turkey is higher than the value of fatalities in developed countries. The most important cause of occupational safety and health in the construction sector in the strict sense is not applied or applied sufficient. The purpose of the first part of this thesis work is located on the hypothesis of the literature review and thesis work done in this area. In the second part of occupational health and safety, occupational accidents, occupational diseases, hazards, it describes the basic concepts such as business risk and safety, occupational health and the historical development of safety, occupational health and safety of the national / international resources, our country and the safety of Turkey in some developed countries 'workers in health and safety legislation were discussed, the development of the concept of job security in our country, the competent authorities, the law on the subject, regulations, government controls were studied. İn The third chapter in Turkey's construction sector from accidents occurring in the industry and focused on measures to be taken against such accidents. In the fourth part, in the EU and the countries of Austria and Germany, the construction industry and Health at Work on the information obtained by comparing differences in safety practices with our country, the data was interpreted. Ultimately, this data is the subject of our work in the conclusion in the light of safety applications in the construction sector in Turkey and developed countries in respect of analysis and evaluation of proposals have been made and have been made in the application can be done in this area. In this area in our country, it described the measures to be taken and considered to be lacking and what changes could be made under section located on the fifth suggestions.