Kömür madenciliği sektöründe çalışanların karşılaşabilecekleri iş kazaları ve meslek hastalıklarının araştırılması
Investigation of occupational accidents and occupational diseases faced by coal mining sector employees
  1. Tez No: 608336
  2. Yazar: NUMAN TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERDAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kömür madenciliği çok tehlikeli sınıfında yer alan bir sektördür. Tüm ülkelerde bu sektörde yaşanan iş kazaları çok yüksektir. Türkiye'de de kömür madenciliği sektöründe yaşanan iş kazaları oldukça fazladır. Madencilik sektörü sayısız risk unsurunu içinde bulunduran insan yaşamı açısından son derece tehlikeli bir sektördür. Özellikle kömür madenciliğinde çalışanların diğer meslek gruplarına göre iş kazası geçirme riski daha yüksektir. Madencilik sektöründe meydana gelen kazalar açısından dünyada ön sırada olmamız, ayrıca ülkemizde değişik iş kollarındaki iş kazaları istatistiklerinde kömür madenciliği sektörünün inşaat sektöründen sonra ikinci sırada yer alması konunun önemini, araştırılmasını, madenciliğin güvenlik ve sağlık açısından geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Kömür madenciliği sektöründe iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin sorunların belirlenmesi, değerlendirilmesi ve aksayan konuların iyileştirilmesi bu sektörde yaşanabilecek iş kazalarının azalmasına neden olacaktır. Bu çalışmada özel bir işletmede çalışan teknik personelin ve teknik personel yönetiminde çalışan işçilerin iş kazası geçirme nedenleri ve kazaların önlenmesine yönelik görüşlerin saptanması amaçlanıştır. Böylece sektörde yaşanan sorunlar değerlendirilerek hem maden işletmeleri hem de uygulamadaki madencilik mevzuatı için yapılmış ve modern madencilik uygulamalarından ve gelişmiş ülkelerde kullanılan mevzuatlardan yararlanılarak çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coal mining is a very dangerous sector. Occupational accidents in this sector are very high in all countries. Accidents at work occurred in the coal mining sector in Turkey is very high. The mining sector is a very dangerous sector in terms of human life with numerous risk factors. Particularly, coal mining workers have a higher risk of occupational accidents than other occupational groups. The fact that we are at the forefront in the world in terms of accidents in the mining sector and the fact that the coal mining sector ranks second after the construction sector in the statistics of occupational accidents in different business lines in our country reveals the importance of the subject, research and development of mining in terms of safety and health. Determining, evaluating and improving the problems related to occupational health and safety in the coal mining sector will result in a reduction of occupational accidents in this sector. In this study, it is aimed to determine the reasons of occupational accidents and opinions of the technical personnel working in a private enterprise and the workers working in the management of technical personnel to prevent accidents. Thus, the problems in the sector were evaluated and proposed solutions were made for both mining enterprises and mining legislation in practice and by utilizing modern mining practices and the legislation used in developed countries.