Classification of epilepsy and psychogenic patients with analysis of EEG signals
EEG sinyallerinin analizi ile epilepsi ve psikojenik hastaların sınıflandırılması
- Tez No: 409053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Epilepsi en sık karşılaşılan nörolojik rahatsızlıktır. Bir çok insanda görülmesinin yanısıra, epileptik nöbetler ile psikojenik nöbetlerin tespiti oldukça zordur. Psikojenik (epileptic olmayan) nöbetler (PNES), epileptic nöbetler ile karşılaştırıldığında ayrımının yapılması zor hastalıklardan biridir. Doktorlar, hastadan alınan EEG sinyallerinin görsel analizi ile bu iki hastalığın tespitini yaparlar. Hastalarda epileptic ve psikojenik hastalıkları teşhisinde yanlış veya geç tespit yapıldığında, hasta üzerinde yanlış ilaç tedavisiyle meydana gelen ciddi problemler oluşmaktadır. Bu sorunlar hastalarda emek, zaman ve para kaybına neden olabilir. Bu tez çalışmasında, EEG sinyallerinin analizi yapılarak epileptic ve psikojenik hastalar için otomatik sınıflandırma metodu amaçlanmıştır. Bizim bilgimize göre, epileptik hastaların psikojenik hastalardan ayrımını yapan ilk çalışmadır. Ayrık dalgacık dönüşümü (ADD), EEG kanallarını frekans bantlarına göre ayırmak için kullanılmıştır. Her bandın doğrusal olmayan Büyük Lyapunov Üssü (BLÜ) hesaplanmıştır. Bu parametreye göre özellik vektörü oluşturulmuştur. Destek vektör makinesi (DVM) yukarıda bahsedilen hastalıkların sınıflandırılmasında kullanılmıştır. Elde edilen doğruluk, duyarlılık ve özel değerler kullanılan metodun doktorlar için umut verici bir metot olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is the most common neurological disorder. The disease affects a large population. However, it is often difficult to clearly establish the diagnosis of epilepsy, especially for epileptic seizures and psychogenic seizures. In fact, psychogenic non-epileptic seizures (PNES) are extremely common and difficult to differentiate from epileptic seizures. Physicians can diagnose both conditions by visual analysis of electroencephalograph (EEG) signals. When the patients are misdiagnosed between epileptic and psychogenic, they indicate serious problems such as late in the drug treatment for epilepsy patients, financial burden or possible side effects of antiepileptic drugs for psychogenic patients. These problems cause loss of labor, time, and money in both groups of patients. In this paper, we propose an automatic classification method for epileptic and psychogenic seizures on the basis of EEG signals. To the best of our knowledge, this is the first study to discriminate epileptic seizures from psychogenic ones. Discrete wavelet transform (DWT) is used to breakdown each EEG channel into frequency bands. Non-linear largest Lyapunov exponent (LLE) of each band is calculated. A feature vector is created by using this parameter. Support vector machine (SVM) was used to classify the two conditions, and the results obtained for the accuracy, sensitivity, and specify values showed that our method is a promising tool for physicians.