Çocukluk çağı akut alt solunum yolu enfeksiyonlarında Mycoplasma Pneumoniae'nin rolü
  1. Tez No: 40907
  2. Yazar: YAŞAR CESUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BASRİ ÜSTÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
65 ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerinde Mart 93 - Ağustos 93 tarihleri arasında kinik ve radyolojik olarak akut alt solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda M. pneumoniae'nın önemini araş tırmaya yönelik çalışmamızda toplam 97 kişiden oluşan hasta grubu ile 49 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu klinik ve serolojik yönden incelemeye alındı. ELISA IgG ve IgM, lateks ve soğuk aglütinasyon testleri ile serumlarda antimycoplasma pne umoniae antikorları araştırıldı. Hasta grubunda toplam seropozitiflik % 41.2 oranında olup seropozitifiik ELISA ile % 39.1, lateks aglütinasyon ile % 13.1 ve soğuk aglütinasyon ile % 17.5 oranında belirlendi. Kontrol grubunda ise ELISA ile seropozitiflik % 16.3 oranında bulundu. Hasta grubunda seropozitif vakaların % 24.7'ünde antimycoplasma pneumoniae IgG, % 24.7'ünde antimycoplasma pneumoniae IgM ve % 10.3'ünde de hem antimy coplasma pneumoniae IgM hemde antimycoplasma pneumoniae IgG antikorları pozi tif bulundu. Antimycoplasma pneumonia IgM ve/veya IgG pozitifliği hasta grubunda % 39.1, kontrol grubunda ise % 16.3 bulundu.66 Yaş gruplarına göre yapılan analizde 0-12 ay grubunda % 22.5, 1-4 yaş grubun da % 37.1, 5-9 yaş grubunda % 46.7, 10-16 yaş grubunda ise % 50.0 oranında an- timycoplasma pneumoniae antikorları tesbit edildi. Hasta grubunda kullanılan serolojik testlerden ELISA ile lateks aglütinasyon testleri arasında % 32.5, ELISA ile soğuk aglütinasyon testleri arasında % 40.0, lateks ve soğuk aglütinasyon testleri arasında % 60.0 oranlarında uyumluluk gözlendi. ELI SA, lateks ve soğuk aglütinasyon testlerinin duyarlılıkları sırasıyla % 95.0, % 30.0, ve % 42.5 olarak belirlendi. ELISA IgG ve IgM, lateks ve soğuk aglütinasyon testleri kullanılarak hasta gru bundaki vakaların % 25.8'sinde akut M. pneumoniae enfeksiyonu geçirmekte olabile cekleri düşünüldü. Bu bulgulara dayanarak, çocukluk çağı akut alt solunum yolu enfeksiyonlarında; özellikle ayaktan tedavi gören okul çağı çocuklarında M. pneumoniae'nın önemli bir etiyolojik etmen olduğu; soğuk aglütinasyon testinin bu enfeksiyonu tarama amacıyla kullanımda faydalı olduğu, 2 hafta ara ile alınan çift serumda spesifik IgG ve IgM an tikorlarının ELISA ile tayininin mevcut testler arasında daha duyarlı bir yöntem oldu ğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY This study aims of investigating the importance of M. pneumoniae in children who have clinical and radiological evidence of acute lower respiratory tract infection. For this purpose, a group of 97 patients and a group of 49 healthy subjects were studi ed clinically and serologically in the of Department paediatrics of the Erciyes Univer sity Medical Faculty from March 1993 through August 1993. ELISA IgG and IgM, Latex and cold agglutination tests were carried out for antimycoplasma pneumoniae antibodies in the sera. The ratio of overall positivesness in the patient group was found to be 41.2 %. With ELISA, latex aglutination, and cold agglutination tests, the ratios were 39.1 %, 13.1 %, and 17.5 % respectively. As for the control group, the ratio of seropositive- ness was 16.3 %. 24.7 % of the patient group had elevated antimycoplasma pneumoniae IgG,70 24.7 % had elevated Ig M titers. 26.2 % had elevated titers for both Ig G and Ig M an tibodies. Antimycoplasma pneumoniae IgM and/or IgG positiveness were found to be 39.1 % in the patient group, and 16.3 % in the control gorup. Evaluation of analyses according the age groups revealed that antimycoplasma pneumoniae antibodies were present in the 22.5 % of the 0-12 months age group, in 37.1 % of the 1-4 years age group, in 46.7 % of the 5-9 years age group and in 50.0 % of the 10-16 years age gorup. Serological tests performed on the patient group agreed by 32.5 % betwen ELI SA and latex agglutination tests, by 40.0 % between ELISA and cold agglutination tests, by 60.0 % between latex and cold agglutination tests. The sensitivit of ELISA, latex and cold agglutination tests were 95.0 %, 30.0 %, and 42.5 % respectively. Using ELISA IgG and IgM, latex and cold agglutination test, it was thought 25.8 % of the subjects in patient group might have been experiencing M. pneumoniae in fection. In the light of these findings, it has been concluded that M. pneumoniae is an im portant aetiologic agent in the acute lower respiratory tract infections in childhood, es pecially in school children treated as outpatients, that the cold agglutination tests are helpful in scanning this infection and that the ELISA test in determining the specific IgG and IgM antibodies in double sera obtained with an interval of 2 weeks is the most accurate of the available tests.