Sağlıklı çocuklarda normal tiroid volümü ve bazı vücut ölçümleri ile ilişkisi
- Tez No: 40908
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
56 ÖZET Çalışma 1.11.1994 - 30.6.1994 tarihleri arasında Kayseri' de çocuklarda yaş gruplarına göre US ile ortalama tiroid volümlerini saptamak, bunların yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, vücut yüzeyi, pubertal evre, orta kol çevresi ve cilt kıvrım kalınlığı ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya her yaş grubundan 20 kız ve 20 erkek olmak üzere yenidoğan dönemi dahil 16 yaşına kadar toplam 680 çocuk da hil edildi. Çalışmaya katılan çocukların tiroid loblannın boyutları US ile 7.5 MHz prob kullanılarak ölçüldü ve“en x boy x derinlik x nl6”formülü ile volümleri hesaplandı. Ortalama tiroid volümü.yenidoğanlarda 1264, 1 yaşında 1761, 2 yaşında 2202, 3 yaşında 2544, 4 yaşında 2725, 5 yaşında 2924, 6 yaşında 3859, 7 yaşında 3558, 8 yaşında 4414,9 yaşında 5180, 10 yaşında 4922, 11 yaşında 5974, 12 yaşında 6572, 13 yaşında 8894, 14 yaşında 9526, 15 yaşında 10629 ve 16 yaşında 11939 mm3 bu lundu.57 Tiroid volümü en iyi ağırlık ile olmak üzere vücut yüzeyi, yaş, pubertal evre, boy, ona kol çevresi ve cilt kıvrım kalınlığı ile pozitif korelasyon gösterdi. Tiroid be zinin sağ lobu sola göre anlamlı derecede daha büyüktü. Onbir yaş grubu hariç tüm yaşlarda cinsiyet farklılığı gözlenmedi. Çalışmamızda elde ettiğimiz tiroid volümü değerlerinin iyot alımı yetersiz olan bölgeler ile yaklaşık aynı olmasının bölgemizde iyot alımının yetersiz olabileceğini düşündürdüğü, bu konuda bölgemizde daha ayrıntılı çalışmaların yapılmasının ge rekli olduğu ve bu çalışmaların sonucuna göre iyot desteğinin planlanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This study was carried out to establish the mean thyroid volume of children in our re gion and to determine its relationship with age, sex, body weight, height, body surface area, pubertal stage, midarm circumference and skinfold thickness. Total 680 children from neonatal period to 16 year of age.Each age group consisted of 20 boys and 20girls. Dimensions of thyroid lobes were measured with US by using 7.5 MHz transducer and volumes were calculated by formula of“width x length x thickness x 7U/6 ”. The mean thyroid volume was found thel264 mm3 in neonates, 1761 mm3 in lyear age group, 2202 mm3 in 2 year age group, 2544 mm3 in 3 year age group, 2725 mm3 in 4 year age group,2924 mm3 in 5 year age group, 3859 mm3 in 6 year age group, 3858 mm3 in 7 year age group, 4414 mm3 in 8 year age group, 5180 mm3 in 9 year age gro up, 4922 mm3 in 10 year age group, 5974 mm3 in 1 1 year age group, 6572 mm3 in 12 year age group, 8894 mm3 in 13 year age group, 9526 mm3 in 14 year age group,10629 mm3 in 15 year age group and 1 1939 mm3 in 16 year age group.59 Thyroid volume was positively correlated with age, body weight, height, body sur face area, pubertal stage, midarm circumference and skinfold thickness. The best con-e lation was between weight and thyroid volume.The volume of right lob was significant ly larger than the one. There was not significant sex difference in all age groups, except 11 year old. Thyroid volumes of children in this study were nearly same as iodid-deficien " areas in the world. So we concluded that iodid intake in our region may be insufficient and detailed studies had to be carried out this subject and iodide supplemantion should be given.