Zihinsel engelli çocukların ailelerine verilen eğitimin çocuğun kavram gelişimine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 40906
  2. Yazar: SEMRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DUYAN MAĞDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bu araştırma, zihinsel engelli çocukların ailelerine, çocuklarının özellikleri ve eğitimi konusunda yapılacak rehberliğin, çocuğun kavram gelişimine etkisini incelemek amacı ile planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini dört-yedi yaşlan arasında,bilişsel gelişim düzeyleri yaklaşık aynı olan onaltı zihinsel engelli çocuk oluşturmaktadır. Bu çocukların daha önce eğitim almamış olmaları gerekmektedir. Araştırma deneysel olarak planlanmıştır. Buna göre çocuklar, deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmışlardır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların tamamı aynı bireysel eğitim programından yararlanmışlardır. Ayrıca deney grubunda bulunan ailelere de eğitim verilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki çocuklara Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Programı Bilişsel Gelişim Kontrol Listesi uygulandıktan sonra, ailelere, çocuklarını ve kendilerini tanıtıcı bilgilerin yer aldığı formlar dağıtılmıştır. Eğitim alacak aileler için, bireysel ve grup toplantıları düzenlenirken, örneklemdeki çocuklara haftada bir gün, bir saatten toplam onbeş saatlik eğitim programı uygulanmıştır. Çocuklarla yapılan uygulamalar üç ay sürmüştür. Sonuçta; _ Zihinsel engelli çocukların eğitime ihtiyaçları olduğu _ Zihinsel engelli çocukların ailelerine verilecek eğitimin, çocukların kavram gelişimine etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kavram; şekillerden daire, üçgen ve kare olduğunda, özellikle bilişsel eğitim süreçlerinden eşleştirme ve sınıflandırma düzeyinde başarı görülmüştür. _ Zihinsel engelli çocukları olan aileler, çocuklarının eğitimine aktif olarak katıldıklarında çocuklarını olduğu gibi kabul ederek, psikolojik yönden rahatlamışlardır. _ Eğitimden yararlanan aileler, eğitimin etkisi ile çocuklarını daha iyi tanıma imkanı bulmuşlardır. 110
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been planned to observe the effects of mentally retarded children on their parents and the effects of the guide conducted for the education of these children on their concept development. The samples used in this research are 16 children who are 4-7 years old mentally and have almost the same developing level. It was necessary for them not to be educated previously. This research has been planned as experimental. According to this study, children have been divided into two groups: experimental and control. All of the children in both groups have taken the same education program. Moreover, another education program was given to the parents of the children in experimental group. After the control list of“Portage”have been applied to the experimental and control groups of children, special forms have been distributed to the parents containing information about themselves and their children. Interviews and seminars have been arranged for parents taking education. The education program which is applied to all children was totally 15 hours (one hour per week). These applications continued for three months. As a result, it can be concluded that mentally retarded children need education. In addition the education which will be given to the parents affects the concept development of mentally retarded children. This result is obvious 111especially in the case of classification and pairing of geometrical figures: circle, triangle and square. 112