ZrO2 ile katkılandırılmış Bi-2223 süper iletken malzemelerin; süperiletkenlik, elektriksel, yapısal ve mekanik özellikler değişimi
Change of superconducting, electrical, structural and mechanical characteristics belonging to Bi-2223 superconducting materials doped by ZrO2
- Tez No: 409078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PAKDİL, YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Bi-2223 süperiletken malzemelerin ZrO2 katkısının etkileri incelenmiştir. Numuneler katı hal tepkime yöntemi ile hazırlanmıştır. Bu ayrıntılı çalışma deneysel, yoğunluğu, DC özdirenç (ρ-T) ile ilgili tipik deneysel karakterizasyon yöntemleri ile Bi-2223 süperiletken bileşikler ilişkin mikro, elektrik ve süperiletken özellikleri üzerine Zr rolü ile ilgilenir. Kritik akım yoğunluğu (Jc), X-ışını toz difraksiyon (XRD), elektron dağılımlı X-ışını (EDX), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Vickers mikrosertlik (Hv) sonuçlarını gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of ZrO2 doping on the properties superconducters Bi-2223. The samples were prepared by solid state reaction method. This exhaustive study experimentally deals with the role of the Zr foreign impurities on the microstructural, electrical and superconducting properties pertaining to the bulk Bi-2223 superconducting compounds by means of the typical experimental characterization methods regarding bulk density, dc resistivity (ρ-T), transport critical current density (Jc), X-ray powder diffraction (XRD), electron dispersive X-ray (EDX), scanning electron microscopy (SEM) and Vickers microhardness (Hv) surveys.