Obez çocuk ve adölesanlarda serum selenyum düzeyinin tiroid fonksiyonlari ve insülin rezistansi ile ilişkisi
The relationship of serum selenium level with thyroid functions and insulin resistance in obese children and adolescents
  1. Tez No: 761969
  2. Yazar: GONCA KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Obez Çocuk ve Adölesanlarda Serum Selenyum Düzeyinin Tiroid Fonksiyonlari ve Insülin Rezistansi ile İlişkisi Giriş ve Amaç: Selenyum, antioksidan savunmada, tiroid hormon metabolizmasında, enzimlerin ve proteinlerin redoks kontrolünde önemli rolleri olan ve insanlar için önemli bir eser elementtir. Fazla kilolu veya obez olan kişilerin genellikle daha zayıf antioksidan korumaya sahip oldukları ve obezitede oksidatif stres düzeylerinin yükseldiği bilinmektedir. Bu çalışma ile obezite tanısı alan çocuk ve adölesanların serum selenyum düzeylerinin değerlendirilmesi ve metabolik parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2018 ile Aralık 2021 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Doktor Rıdvan Ege Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü'ne başvuran 2-17 yaş aralığındaki çocuk ve adölesanlar dahil edilmiştir. Tüm olgularda, ayrıntılı anamnez, antropometrik değerlendirme, detaylı fizik ve puberte muayeneleri yapılarak; glukoz homeostaz tetkikleri, karaciğer, lipid ve tiroid fonksiyon testleri ile nutrisyonel durumu değerlendiren tetkikler istendi. Bu çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma iki gruptan oluşmaktadır; hasta grubu; yaşa göre kilosu 95 persentil ve üstünde olan çocuklar (n:122), kontrol grubu; obezitesi olmayan sağlıklı çocuklar (n:60). Bu çalışmada obez ve obez olmayan gruplarda selenyum düzeyleri ve selenyum düzeylerinin; metabolik parametrelerden glukoz homeostazı, tiroid işlevleri, lipid metabolizması, metabolik sendrom ve karaciğer yağlanmasına etkileri araştırıldı. Analizlerde Ki-kare testi, Mann Whitney U testi, t testi, binary lojistik regresyon analizi, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Serum Selenium Level with Thyroid Functions and Insulin Resistance in Obese Children and Adolescents Introduction and Aim: Selenium is an important trace element which has crucial roles in antioxidant defense, thyroid hormone metabolism, redox control of enzymes and proteins. It is known that overweight and obese people generally have weaker antioxidant protection and oxidative stress levels increase with obesity. With this study, it is aimed to evaluate the serum selenium levels of children and adolescents diagnosed with obesity and analyze its relationship with metabolic parameters. Materials and Methods: We included the children and adolescents between the ages of 2-17 who applied to Ufuk University Faculty of Medicine Doctor Rıdvan Ege Hospital Department of Pediatric Endocrinology between February 2018 and December 2021 in our study. Detailed anamnesis, anthropometric evaluations, detailed physical and pubertal examinations were made in all cases; glucose homeostasis tests, liver, lipid and thyroid function tests and nutritional status evaluation tests were requested from the participants. This study is a cross-sectional study. The study contains two groups; patient group; children who are in the 95 percentile and above for weight (n:122), control group; healthy non-obese children (n:60). In this study, selenium levels in obese and non-obese groups and the effects of selenium levels on glucose homeostasis, thyroid functions, lipid metabolism, metabolic syndrome and liver fat were investigated. Chi-square test, Mann Whitney U test, t test, binary logistic regression analysis, Spearman correlation analysis were used in the analysis.