7 MW pelton hidro türbin tasarımı
7 MW Pelton hydro turbine design
  1. Tez No: 409097
  2. Yazar: YASEMİN YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerji, yaşam standartlarının yükseltilmesinde önemli bir etkendir. Enerjiye olan gereksinim teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte gün geçtikçe artmaktadır. Türkiyede enerji tüketimi oldukça hızlı artmaktadır ve enerji tüketiminin %75'i dışarıdan karşılanmaktadır. Bu durum büyüme için önemli bir sorun haline gelmektedir. Dış alım faturasının % 22,4' ünü enerji dış alımına ödeyen ülkemizin 2011 enerji ithalat faturası ise 54 milyar dolara ulaşmaktadır. Bu nedenle ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmamız gerekmektedir. Rüzgâr enerjisi, Biyoenerji, Jeotermal enerji, Güneş enerjisi ve Hidrolik enerji alternatif enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında, enerji üretim maliyetinin düşük ve ülkemizde hidrolik potansiyelinin fazla olması bakımından Hidroelektrik Enerji'nin kullanılması büyük avantajdır. Bu tez çalışmasında; ülkemizde son yıllara kadar tasarım ve imalatı olmayan Pelton türbinlerinin, imalat projesinin başlangıç verileri niteliğinde olan karakteristik büyüklükleri için tasarım algoritmasının verilmesi ve örnek bir proje üzerinde uygulama ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ülkemizin enerji durumu, hidroelektrik santrallerinin genel yapısı, son zamanlarda önemi artan Küçük Hidroelektrik Santraller ile enerji üretimi ve hidrolik türbinlerin genel tanımlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important factor in raising the standard of living. Energy needing is growing day by day together with widespread of technology. Energy consumption in Turkey is growing very fast and 75% of the energy demand is come from the outside. This situation is becoming a major problem for growth. The ratio of energy import through the overall import is about 22,4% and the total bill of energy of Turkey is about 54 billion USD. Therefore, it is needed to increase the use of renewable energy sources for reducing of the external dependency of Turkey. Wind energy, bio-energy, geothermal energy, solar energy and hydraulic energy are among the alternative energy sources. Among all renewable energy resources, the use of hydroelectric energy is a major advantage in terms of low cost energy production and he greater hydraulic potential in our country. In this thesis study, giving the design algorithm of the characteristic dimensions, which may be assumed as the starter values for an as-built project, of Pelton turbines that there is not any existing domestic design or production, is aimed. The algorithm is supported with a case study. Moreover, the energy status of Turkey, general structure of hydroelectric plants, the energy production with Small Hydroelectric Power Plants, which have increasing importance recently and general descriptions of hydro turbines are also included place.