Nano partikül takviyeli teflon kaplamaların üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nano particle reinforced teflon coatings
  1. Tez No: 193452
  2. Yazar: UTKU BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜSTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapışmaz kaplamalar; düşük sürtünme katsayıları, yüksek korozyon dirençleri, yüksek dielektrik mukavemetleri, diğer polimerlere göre daha yüksek sıcaklık dayanımları ve geniş bir çalışma sıcaklığı aralığına sahip olmaları sebebiyle birçok sektörde yaygın olarak kullanılırlar. En önemli dezavantajları ise düşük aşınma dirençleridir. Bu çalışmada teflonun aşınma direncini arttırmak amacıyla teflon kaplama içine nano boyutlu gümüş (Ag) partikülleri ilave edilerek, kaplamanın karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemelere göre nano gümüş (Ag) katkısının kaplamanın tribolojik özelliklerini ve aşınma direncini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Endüstriyel test sonuçları doğrultusunda da ev ve el araçlarında başarılı bir şekilde kullanılabilir bir kaplama kompozisyonu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non stick coatings is widely used in many industries because of having low coefficient of friction, high corrosion resistance, dielectric strength, high temperature resistance according to other polymer sand a wide operating temperature range characteriristics. But the most important disadvantage is the low abrasion resistance. In this study to increase the abrasion resistance, non stick components were mixed with nano silver and characterization was realized on the teflon coating. As results, nano silver particles reinforced the non-stick coating improved its tribological properties and abrasion resistance. Industrial test results in accordance with the home and hand tools can be used in the composition of a coating successfully was formed.