GSPA: A generic software process assessment tool
GSPA: Genel bir yazılım süreç değerlendirme aracı
- Tez No: 409153
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kaliteli ürünleri zamanında ve beklenen maliyetle teslim etmeyi amaçlayan yazılım süreç iyileştirme yöntemlerini uygulamak yazılım dünyasında başarılı olabilmeyi hedefleyen organizasyonlar için bir gereksinim olmuştur. Yazılım organizasyonları süreç iyileştirme çalışmalarını genellikle CMMI ve ISO 15504 gibi herkesçe bilinen süreç değerlendirme çerçevelerini esas olarak yapmaktadır. İyileştirme ihtiyaçları farklılaştığı için, Automotive SPICE, Enterprise SPICE, Brazilian Software Improvement ve Agile Maturity Model gibi bir dizi süreç değerlendirme modelleri türetilmiştir. Bununla birlikte, daha fazla KOBİ süreç iyileştirme projelerini başlattığı için öz değerlendirme hayati önem taşımaktadır. Süreç değerlendirme muhakeme gerektirmektedir ve kaçınılmaz bir el işi vardır. Ancak, aynı zamanda otomasyon için de fırsatlar vardır. Karmaşık doğasından dolayı, süreç değerlendirmeyi el ile gerçekleştirmek zaman kaybına yol açmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, geliştirilen modelleri tanımlayacak, değerlendirmeyi kolaylaştıracak, basit ve anlamlı sonuçlar verecek bir araç isteği açığa çıkmıştır. Hali hazırda var olan araçlar genellikle tek bir süreç değerlendirme modeli için geliştirilmiş olmalarının yanı sıra kendilerinden beklenen özellikleri tam olarak karşılayamamaktadırlar. Bu amaçla, birçok yapılandırılmış süreç değerlendirme modelini destekleyecek genel bir yazılım süreç değerlendirme aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu aracın yeterliliğini ve katkılarını ölçmek amacıyla çoklu durum çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Performing process improvement to deliver the qualified products with expected cost on time has been a requirement for organization targeting to be successful in software market. Software organizations usually perform process improvement based on well-known process assessment frameworks such as CMMI and ISO 15504. As improvement needs diverge, a number of process assessment models such as Automotive SPICE, Enterprise SPICE, Brazilian Software Improvement, and Agile Maturity Model are derived. In addition, self-assessment carries vital importance as more SME's initiate process improvement projects. Process assessment requires judgment and there is an unavoidable manual work. However there are also opportunities for automation. Performing process assessment manually leads to loss of time because of its complicated nature. Therefore, there is a need for a generic software process assessment tool to define process assessment models, facilitate assessment, and give simple and reasonable results. The existing tools do not meet the expected features completely, as they were generally developed for single process assessment model. For this reason, a generic software process assessment tool has been developed to support all structured process assessment models. A multiple case study is conducted to measure the sufficiency and the contributions of the tool.