Üniversite öğrencilerinin sosyotelizm davranışı, sosyal medya bağımlılığı ile ilişki doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between phubbing, social media addiction and relationship satisfaction levels of university students
  1. Tez No: 839272
  2. Yazar: HAZAL ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin sosyotelizm davranışı, sosyal medya bağımlılığı ve ilişki doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu Batman Üniversitesinde eğitimini sürdüren, 18 yaşından büyük, romantik ilişki içerisinde bulunan, sosyal medya ve akıllı telefon kullanan 380 öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Genel Sosyotelist Olma Ölçeği (GSOÖ), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler SPSS 22 programıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız değişken arasındaki farkın analizi için t-Testi ve çoklu grup arasındaki farkın analizi için ANOVA analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between university students' phubbing, social media addiction and relationship satisfaction levels. The study group of the research consisted of 380 students, who are over the age of 18 and have been in a romantic relationship, using social media and smartphone continuing their education at Batman University. In the research, the Personal Information Form, Generic Scale of Phubbing (GSP), Social Media Addiction Scale (SMDS), and Relationship Satisfaction Scale (ISS) were used as data collection tools. The SPSS 22 program was used to examine the research's data. Number, frequency, percentage, mean, and standard deviation were employed as descriptive statistical techniques in the examination of the data. ANOVA analysis was performed to examine differences between various groups, while the t-test was used to examine differences between two independent variables.