Partner sosyotelizmi, genel sosyotelizm ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between partner phubbing, generic phubbing and relationship satisfaction
- Tez No: 882597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma partner sosyotelizmi, genel sosyotelizm ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi için yapılmıştır. Ayrıca bu kavramların yaş, cinsiyet, ilişki durumu, eğitim düzeyi, çalışma durumu, en sık kullanılan sosyal medya platformu, sosyal medyada geçirilen ortalama süre ve paylaşım sıklığı gibi sosyo-demografik değişkenler ile aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu romantik ilişkisi olan 270 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesi için uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyum Ölçeği (İDÖ), Partner Sosyotelizmi Ölçeği (PSÖ) ve Genel Sosyotelist Olma (GSO) Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS), 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile yapılmıştır.Analiz yapılırken, cinsiyet gibi iki gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T-Testi, üç grup veya daha fazla değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılık görülen değerlerin hangi grup bileşeninden kaynaklandığını belirlemek için ise LSD Post Hoc Testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde yol analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda partner sosyotelizmi ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Genel sosyotelizm ile ilişki doyumu arasında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Partner sosyotelizmi ile genel sosyotelist olma arasında ise pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların yaşları ve ilişki durumları ile partner sosyotelizmi puanları arasında, eğitim durumları ile sosyotelist olma puanları arasında, genel sosyotelist olma puanları ile partner sosyotelizmi puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre elde edilen bulgular yorumlanmış, tartışılmış ve çalışma konusuna ilişkin öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between partner phubbing, general phubbing, and relationship satisfaction. Additionally, the relationships between these concepts and socio-demographic variables such as age, gender, relationship status, education level, employment status, most frequently used social media platform, average time spent on social media, and frequency of sharing were examined. The relational survey model was used in this research. The study group consisted of 270 adults in romantic relationships. The appropriate sampling method was used to determine the study group. In this study, the Personal Information Form, the Relationship Satisfaction Scale (RSS), Partner Phubbing Scale (PPS), and the Generic Scale of Phubbing (GSP) were used as measurement tools. The data were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences (SPSS), version 26.0. In the analysis, the Independent Samples T-Test was used to compare scale scores with dichotomous variables such as gender, and One-Way ANOVA was used to compare scale scores with three or more groups of variables. LSD Post Hoc Tests were used to determine the source of differences between group components. Path analysis was used to examine the relationship between scales. The results of the research indicated a negative relationship between partner phubbing and relationship satisfaction. No significant difference was found between general phubbing and relationship satisfaction. A positive relationship was found between partner phubbing and general phubbing. Additionally, significant relationships were found between participants' ages and relationship statuses with partner phubbing scores, education levels with general phubbing scores, and general phubbing scores with partner phubbing scores. The findings obtained from the study were interpreted, discussed, and suggestions related to the research topic were made.