Cost of quality for crowdsourcing management
Kitle kaynaklı çalışma yönetimi için kalite maliyeti
  1. Tez No: 409174
  2. Yazar: YASER DENİZ İREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kitle kaynaklı çalışma uygulayıcılar için görece ucuz ve ölçeklenebilir iş gücüne erişim sağlayan bir iş modelidir. Ancak gevşek işçi-işveren ilişkisi, kitlenin sahip olduğu yetenek çeşitliliği ve katılımcıların belirsizliği dolayısıyla geleneksel iş yapış biçimlerine göre daha düşük kalite ile sonuçlanma eğilimindedir. Bu nedenle kitle kaynaklı çalışma modelini kullananlar, erişmek istedikleri iş ürününün kalite gereksinimlerini karşıladığını garanti altına almak için belli kalite güvence yöntemleri kullanmaktadırlar. Kullanılan her bir kalite güvence yöntemi projenin maliyet ve takvimini etkilemektedir. Bu etkileri kestirerek kitle kaynaklı çalışma işini etkili ve verimli bir şekilde sürdürmek için iyi tanımlı yöntemler gereklidir. Bu çalışma, kitle kaynaklı çalışmalarda kalite ile ilişkili maliyetlerin analizi için kalite maliyeti yaklaşımı önermekte ve yaygın olarak kullanılan kalite güvence yöntemleri için maliyet modelleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crowdsourcing is a business model which allows practitioners to access a rather cheap and scalable workforce. However, due to loose worker-employer relationships, skill diversity of the crowd and anonymity of participants, it tends to result in lower quality compared to traditional way of doing work. Thus crowdsourcing practitioners use certain techniques to make sure the end product complies with the quality requirements. Each quality assurance technique used in crowdsourcing impacts the project cost and schedule. A well-defined method is needed to estimate these impacts in order to manage the crowdsourcing effectively and efficiently. This study proposes a cost of quality approach for analyzing quality related costs in crowdsourcing and introduces the cost models of common quality assurance techniques.