UPROM: A unified business process modeling methodology
UPROM: Bütünleşik iş süreçleri modelleme yöntemi
  1. Tez No: 409175
  2. Yazar: BANU EMİNE AYSOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İş süreç modelleri ile toplanan bilgi, kurumlarda başka birçok iş ürünü için de kullanılabilir. Ancak genelde modellerle ilgili iş ürünleri arasındaki bağlantı ya hiç kurulmamakta, ya da kısmen oluşturulmaktadır. Bu da iş ürünleri için artan işgücü ve tutarlılık, tamlık ve bakım sorunlarına neden olmaktadır. Bu çalışma UPROM isimli bir bütünleşik iş süreçleri modelleme yöntemi önermektedir. Bu yöntem süreç otomasyonu ve dokümantasyonu için analiz faaliyetlerini birleştirerek ilgili iş ürünlerinin tam, tutarlı ve izlenebilir şekilde oluşturulmasını amaçlamaktadır. UPROM notasyon, meta-model, süreç, kılavuz ve iş ürünü oluşturma prosedürlerinden oluşmaktadır. UPROM'u desteklemek için prototip bir araç geliştirilmiştir. UPROM'u uygulayarak kullanıcılar süreç otomasyon yazılımı için kullanıcı gereksinimleri dokümanı, COSMIC yazılım büyüklük kestirimi ve süreç metrikleri listesi; süreç dokümantasyonu için süreç tanımlama dokümanı, iş sözlüğü ve süreç iyileştirme listesi oluşturabilirler. Yöntemin uygulanmasını değerlendirmek, iş ürünlerini oluşturmak ve sonuçları doğrulamak için çoklu durum çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The information captured in business process models can be utilized for many artifacts in the organizations. However, relations between the models and related artifacts are usually either not established or only partially formed. This results in increased effort, consistency, completeness and maintainability problems regarding the artifacts. This study proposes a unified business process modeling methodology, UPROM to integrate analysis for process documentation and automation so that related artifacts can be generated in a complete, consistent and traceable way. UPROM comprises notation, meta-model, process, guidelines and artifact generation procedures. A prototype tool is developed to support UPROM. Application of UPROM enables users to automatically generate the artifacts of user requirements document, COSMIC software size estimation and process metrics list for process automation software; and process definition document, business glossary and process improvement list for process documentation. A multiple case study is conducted to evaluate the application of the methodology, generate the artifacts and validate the results.