Suppression of semantic interference during an auditory working memory task: An EEG study
İşitsel çalışma belleği görevi sırasında anlamsal karmaşanın bastırımı: Bir EEG çalışması
  1. Tez No: 409185
  2. Yazar: NATALIA MELNIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ESAT ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günlük işlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için dikkat hatalarından kaçınılması ve gelişmiş bir zihinsel kontrol mekanizmasının olması gerekmektedir. Beyin salınımlarının, belleği korumakta ve dikkat dağıtıcı bilgilerin bastırılmasında önemli bir rol oynadığını görülmüştür. Bu tezde, anlamsal karmaşanın bastırılması modifiye edilmiş Sternberg kısa süreli işitsel çalışma bellek paradigması kullanılarak incelenmiştir. Anlamsal karmaşa Türkçe'ye uyarlanmış olan Deese-Roediger-McDermott kelime listeleri kullanılarak yaratılmıştır. Bu çalışma içsel dikkat dağıtıcı mekanizmaların bastırılmasının, dışsal dikkat dağıtıcı mekanizmaların bastırılmasına benzer olup olmadığı sorusuna cevap aramaktadır. Ayrıca bu çalışmada anlamsal karmaşanın çözümü, anlamsal karmaşayı içeren ve içermeyen kelime listeleri karşılaştırılarak incelenmektedir. Yanılsamalı bellek hatalarının oluşumu, hataların anlamsal karmaşası başarılı bir şekilde çözülmüş örneklerle karşılaştırılmasıyla incelmektedir. Sonuçlar yüksek alfa bandı değerlerinde gözlenen senkronizasyonun ve desenkronizasyonun uyaran olmadan bellekte tutma süresinde görevin başarılı bir şekilde tamamlanması için kritik öneme sahip olduğunu, başarısızlık durumunda da yanılsamalı bellek hatalarının oluşması ile ilişkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Adequate performances in daily life tasks require avoidance of attentional failures and enhanced cognitive control mechanism. Brain oscillations are claimed to have an effect on memory protection and suppression of distractive input. In this thesis, an effect of semantic interference suppression is investigated in an auditory working memory Sternberg paradigm. Semantic interference is created by Deese-Roediger-McDermott lists, adapted to Turkish. This study seeks an answer to whether the suppression of internal distractive mechanisms is performed in a way, similar to the inhibition of external distractors. Further, the study compares the resolution of interference in trials with semantic interference to the ones without it. Moreover, instances of cognitive failures, errors of false memory, are further compared with instances of successful resolution of semantic interference. We suggest that effective synchronization and desynchronization of upper alpha power during the stimulus free delay period is vital for successful performance on the task, failure to do so could lead to the formation of false memory errors.